Klimat Południa w Poznaniu. Odwiedzamy oryginalną winiarnię Winyl!
Projekt wnętrza winiarni Winyl w Poznaniu przywodzi na myśl klimat wypalonych słońcem, południowych knajpek. Za tę niebanalną aranżację odpowiadają Emilia Schudy i Małgorzata Zbierska z pracowni monarchia.design. Twórcom winiarni Winyl zależało na tym, by lokal wypełnić pełnią smaków i dobrą muzyką. Z kolei projektantki zadbały o to, by południowe skojarzenia spiąć z nowoczesną formą i wpasować ją we współczesny charakter lokalizacji na nowo powstałym osiedlu Łacina.
„Postawiłyśmy na zdecydowany akcent kolorystyczny, czyli gładką, bordową posadzkę żywiczną, która wypełnia całą przestrzeń lokalu niczym rozlane czerwone wino. Ciepłe, ceglane pomarańcze pojawiające się w postaci elementów meblarskich, lady i wielkoformatowe grafiki kontrastują tutaj z surowymi sufitami i tynkowanymi ścianami w odcieniu ciepłej szarości” – opowiadają projektantki.
Odkryty, surowy strop z widoczną instalacją techniczną uwydatnia ten efekt, jednocześnie pozwalając na pełne wykorzystanie i wyeksponowanie kubatury wysokiego lokalu. Charakterystyczna paleta kolorystyczna wnętrza, uzupełniona o bujne, roślinne tło, stała się również punktem wyjścia do stworzenia identyfikacji wizualnej marki i jej spójnej tożsamości.
Układ tego 64-metrowego lokalu o podłużnym kształcie pozwolił na wyznaczenie dwóch stref o nieco odmiennym charakterze. Pierwsza strefa wraz z barem ma bardziej otwarty i społeczny charakter, wita gości siedziskami o zróżnicowanej formie: wygodnych puf, rozłożystych foteli czy taboretów. Najważniejszym elementem tej przestrzeni jest zaokrąglona, ceglasta lada barowa, która zaprasza klientów, by przysiedli na kieliszek wina i pogaduchy z właścicielami.
Ściana wejściowa została zaaranżowana ściennym regałem eksponującym winiarską kolekcję Winylu. Na wejściu umiejscowiono także gramofon i półkę na winyle – niezbędne atrybuty miejsca.
W tej samej strefie, w rozległą wnękę okienną wkomponowano długi, drewniany, wysoki blat, nawiązujący do hiszpańskich tapas barów. Wraz ze stelażem wypełnionym butelkami z winem rozbija światło wpadające do wnętrza.
W drugiej części lokalu, w przewężeniu, zlokalizowany został ciąg małych stolików. Kulminacją tej przestrzeni jest strefa z kanapą i wygodnymi siedziskami, której tło uzupełnia długa, bawełniana zasłona.
„Istotnym pomieszczeniem była dla nas również łazienka. Proste kwadratowe pudrowe płytki utrzymane w tonacji wnętrza uzupełniłyśmy pomarańczowymi, jaskrawymi fugami, nadając jej bardziej figlarnego charakteru” – podkreślają architektki. Wyjątkowym elementem tej przestrzeni jest duże, okrągłe, barwione lustro, które budzi skojarzenie z płytą winylową, co stanowi nawiązanie do nazwy lokalu.