Zaokrąglone ściany. 10 inspirujących aranżacji wnętrz
Kąty proste idą w odstawkę, czas na falowane i zaokrąglone ściany. Czasem są sposobem na przełamanie wnętrzarskiej nudy i monotonii, bywa też, że pełnią praktyczną funkcję lub ich kształt wynika z architektury wnętrza. Zaokrąglone ściany to też z pewnością trend wpisujący się w modę na organiczne formy. Zobaczcie, jak wprowadzić je do wnętrz.
Autor: MB
We wnętrzu tej wrocławskiej kamienicy, zaokrąglona ściana powstała w wyniku połączenia dwóch mieszkań. Architekci z pracowni Kohlrabi postanowili podkreślić ten element wnętrza, pokrywając go ciemną tapetą w subtelny wzór.
To niewielkie mieszkanie na wynajem znajduje się w centrum Katowic. W celu dyskretnego nawiązania do architektury modernistycznej projektanci z pracowni Mistovia w łazience zastosowali zaokrąglone ściany wykonane ze szklanych luksferów – ten zabieg pozwolił też doświetlić ciemne wnętrze.
Pracownia Mili Młodzi Ludzie w tym żoliborskim mieszkaniu zaproponowała ściankę działową wykonaną z blachy falistej. Oddziela ona strefę wejściową od salonu i kryje się za nią wieszak na ubrania i półki na buty.
Francuska pracownia Batiik Studio ma słabość do wyrazistych kolorów i niestandardowych form. Falowana, burgundowa zabudowa przechodzi płynnie w ścianę o tym samym kolorze.
W domu zaprojektowanym przez pracownię Sandra Micaela Casinha Atelier dominują organiczne formy. Sercem domu jest zakrzywiona ściana, która zdefiniowała układ wnętrza. W łazience wyłożono ją na całej wysokości różowymi, szkliwionymi kafelkami.
„ТАЮ” to niezwykła lodziarnia w Odessie zaprojektowana przez pracownię Sivak+partners. Metalowe, falujące ściany w tym wnętrzu mają przypominać topniejące lody.
W tym mieszkaniu w warszawskiej modernistycznej kamienicy z końca lat 50., zaoblenie jednej ze ścian podkreśliły drewniane lamele. Za projekt wnętrza odpowiada Anna Białobrzewska z pracowni IN architekci.
Teksańska restauracja „Up Scale” pełna jest nawiązań do stylu art deco. We wnętrzu dominuje róż, a urozmaicają go faktury i wzory na ścianach. Ta zaokrąglona wnęka została ozdobiona ryflowaną okładziną. Za projekt odpowiadają pracownia Voges Design i projektantka wnętrz Crystal Sinclair.
Ta paryska kawalerka to kolejny projekt pracowni Batiik Studio. Tym razem ścianka działowa nie została zabudowana na całej wysokości pomieszczenia, by doświetlić ukrytą za nią sypialnię.
Wnętrza pensjonatu Ignacia Guest House w stolicy Meksyku, to wspólna realizacja projektanta Andrésa Gutierreza i studia Factor Eficiencia. Zaokrągloną ścianę, za którą kryje się łazienka, wpisano ciekawie w podwieszany sufit.
To kolejne wnętrze projektu pracowni Mistovia znajduje się w apartamentowcu na krakowskim Podgórzu. Mankamentem wynikającym z narożnego usytuowania mieszkania był bardzo długi przedpokój. Dzięki wyburzeniu ścian działowych udało się go nieco skrócić, a na jego przedłużeniu umieszczono sypialnię, sprytnie ukrytą za zaobloną ścianą.
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!