To najlepsze polskie budynki 2024 roku. Znamy laureatów Nagrody Roku SARP
Nagrody Roku SARP to najważniejsze i najbardziej prestiżwoe wyróżnienia dla architektów w Polsce. Jakie realizacje zwróciły uwagę jury tym razem?
Autor: MB
Nagrody Roku przyznawane są przez SARP od 1983 roku. Wyróżniają najlepsze budynki oddane do użytku w danym roku kalendarzowym na terenie Polski. To najważniejsza nagroda architektoniczna w kraju.
W tym roku nagrodę główną, czyli Grand Prix oraz nagrodę w kategorii budynek użyteczności publicznej otrzymało Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A na gdyńskim Witominie projektu PB Studio, Studiomania oraz IPA Ipreferanalog.
To jeden z najlepszych przykładów architektury zaangażowanej społecznie w Polsce ostatnich kilku lat. Inicjatorzy przystani chcieli stworzyć przestrzeń publiczną, która będzie miejscem spotkań, relaksu, aktywności na świeżym powietrzu i interakcji mieszkańców Witomina.
Obiekt zlokalizowany jest na trudnej działce, położonej tuż przy głównym skrzyżowaniu dzielnicy. Jednym z wyzwań projektowych stało się więc odseparowanie miejsca od hałasu ulic i miejskiego gwaru,. Twórcy koncepcji architektonicznej zaproponowali, aby budynek pełnił funkcję bariery akustycznej - zamykał się od strony jezdni i otwierał na wewnętrzny plac. Więcej o projekcie TUTAJ >>
Nagrodę Roku SARP 2024 za dom jednorodzinny otrzymał Dom Wolin zaprojektowany przez Katarzynę Pankowską i Manuela Rohrhofera, którzy prowadzą w Zurichu biuro Pankowska & Rohrhofer. Inspiracją dla projektu był dobrze znany z czasów PRL-u domek typu Brda o charakterystycznym kształcie litery A.
Ze względu na swoją małą skalę i specyficzne cechy swoich granic, przejście między wnętrzem a zewnętrzem staje się definiującą przestrzenną wartością tego projektu. Dom składa się z trzech poziomów, z których każdy ma swoje wyraźne, odrębne cechy. Parter otwiera się na otaczającą przyrodę i łączy z dwoma rozległymi tarasami, które rozszerzają przestrzeń mieszkalną. Dzięki temu zabiegowi wnętrze płynnie łączy się z otoczeniem domu.
Poniżej poziomu gruntu znajduje się łazienka, do której naturalne światło wpada przez małe okno. Natomiast strefa sypialniana znajduje się na najwyższym poziomie, gdzie duże okno dachowe kieruje wzrok ku niebu. Więcej o projekcie TUTAJ >>
Nagrodę Roku SARP 2024 za budynek wielorodzinny otrzymała Nova Mikołowska w Katowicach pracowni UCEES. Osiedle uzupełnia historyczną zabudowę centrum Katowic oraz łączy dynamiczny charakter Śródmieścia z otwartą przestrzenią, która pozwala na swobodne przemieszczanie się mieszkańcom oraz użytkownikom. W uzasadnieniu Jury konkursu podkreśliło, że architekci właściwie „odczytali historię sąsiadów - o podcieniach, o podwórkach, o rytmach architektury, o zróżnicowaniu wysokości, o materiałach, o kolorach, o nastroju - i czerpiąc z ich bogactwa, stworzyli nową, własną i interesującą opowieść”.
W kategorii Przestrzeń publiczna Nagrodę Roku SARP 2024 otrzymało Kolumbarium w Radomiu autorstwa BDR Architekci. „Praca nad projektem była pretekstem do przemyśleń i rozmów o pożegnaniu. Staraliśmy się nie odnosić do symboliki, nie szukać przenośni. Uważaliśmy, że wystarczy, jeśli emocje pozostaną w ludziach żegnających i wspominających swoich bliskich” - tak o projekcie radomskiego kolumbarium mówi Konrad Basan, jeden z autorów koncepcji. Więcej o projekcie TUTAJ >>
W tegorocznej edycji Nagrody Roku SARP nagrodzono także:
- Nagrodę Roku SARP 2024 za budynek biurowy otrzymała Oliwa 501 w Gdańsku.
- Nagrodę Roku SARP 2024 za budynek kultury otrzymał Teatr Wybrzeże w Gdańsku.
- W kategorii Przestrzeń dziedzictwa Nagrodę Roku SARP 2024 otrzymało Centrum Obsługi Zwiedzających w Oświęcimiu.
Równolegle z nagrodami roku przyznawana jest Nagroda Honorowa SARP. W tym roku jej zdobywcami są Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.