Sztuka

Prace Mojżesza Kislinga i innych artystów École de Paris do zobaczenia w DESA Unicum!
DESA Unicum ma dobrą wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli dotrzeć na głośną wystawę twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie. Do 13 maja przy ul. Pięknej 1A w Warszawie można oglądać 21 prac artysty oraz 37 obrazów innych wybitnych twórców École de Paris, w tym Meli Muter. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Płynne granice i nowe narracje. „East-East” w Muzeum Manggha redefiniuje pojęcie Wschodu
To nie kierunek na mapie, ale sposób myślenia, odczuwania i opowiadania o świecie – nowa wystawa w Krakowie zrywa ze stereotypami i zaprasza do refleksji.

Wokół cielesności. Wystawa rzeźb litewskiego duetu Pakui Hardware w Zachęcie
Już od 25 kwietnia w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki będzie można zobaczyć wystawę „Progi / Thresholds” litewskiego duetu artystycznego Pakui Hardware, tworzonego przez Neringę Černiauskaitė i Ugniusa Gelgudę. Artyści zaprezentują nowe rzeźby kinetyczne wykonane ze stali, szkła, silikonu i elastycznych tkanin.

21 premierowych dzieł, kilkanaście lokalizacji, 1 temat: Qualia. W maju startuje 21. Biennale Sztuki Mediów WRO
Wrocław po raz kolejny stanie się sceną dla najciekawszych zjawisk współczesnej sztuki mediów. Od 14 do 18 maja potrwa otwarcie 21. edycji Biennale Sztuki Mediów WRO, a wystawy będzie można oglądać aż do 15 czerwca. W kilkunastu lokalizacjach w mieście zaprezentowanych zostanie 21 premierowych prac twórców z Polski i ze świata. Tematem przewodnim tej edycji jest pojęcie qualia – zmysłowych doświadczeń, które pozwalają każdemu z nas odbierać świat w unikalny, osobisty sposób.

Uchwycone piękno przemijania. Wystawa „Ghost Orchids” Marcina Rusaka w Varedo
Szklarnia, usytuowana na terenie willi Bagatti Valsecchi w Varedo pod Mediolanem, zyskała nowe życie – a raczej widmo życia. Marcin Rusak powrócił na Milan Design Week po trzyletniej przerwie, prezentując swój nowy projekt „Ghost Orchids”, który – jak wiele jego wcześniejszych prac – czyni proces rozkładu częścią opowieści o pięknie, pamięci i przyszłości.

Dali, Abakanowicz, Szukalski… Nie przegap wystaw form pozamalarskich w DESA Unicum!
DESA Unicum zaprasza na dwie wyjątkowe wystawy form pozamalarskich: „Rzeźba i formy przestrzenne” oraz „Polska Szkoła Tkaniny”. Na ekspozycjach można zobaczyć ponad 120 prac wybitnych artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz, Salvadora Dalego, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora, Marty Gąsienicy-Szostak oraz Moniki Drożyńskiej, laureatki Paszportu Polityki 2024.

Sfery poza czasem. Spotkanie Fangora i Heweliusza w gdańskiej Zbrojowni Sztuki
W Gdańsku spotykają się dwie wyjątkowe postacie, które dzieli kilka stuleci, ale łączy jedno – fascynacja kosmosem. Wystawa „Spheres. Fangor – Heweliusz”, prezentowana w Zbrojowni Sztuki od 30 kwietnia do 1 czerwca 2025 roku, pokazuje, jak astronomia może stać się językiem sztuki, a sztuka – sposobem na odkrywanie wszechświata.

Tkanina pamięci. Wystawa o ubraniach z łódzkiego getta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
Wystawa „System mody. Ubrania w strategiach przemocy i taktykach przetrwania w getcie łódzkim”, otwarta 3 kwietnia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, redefiniuje sposób opowiadania o Holokauście. Po raz pierwszy w Polsce temat Zagłady ujęty został przez pryzmat ubioru, mody i tekstyliów – jako narzędzi przetrwania, oporu i tożsamości. Ekspozycja potrwa do 1 lutego 2026 roku.

Wiosenna opowieść z papieru. Elektrownia Powiśle zachwyca kampanią stworzoną we współpracy z artystką
W centrum Warszawy kwitną nie tylko drzewa, ale też sztuka – i to dosłownie. Elektrownia Powiśle zainaugurowała sezon kampanią „Wiosna. Sztuka natury”, w której kluczową rolę odgrywa ręcznie wykonana instalacja z papieru autorstwa Marleny Stawarz.

Rzeźba i tkanina w DESA Unicum – dwie niezwykłe wystawy w kwietniu
W tym miesiącu warszawska DESA Unicum zaprasza na dwie wyjątkowe wystawy: „Rzeźba i Formy Przestrzenne‟ oraz „Polska Szkoła Tkaniny‟. Ekspozycje te prezentują ponad 120 prac wybitnych artystów, takich jak Magdalena Abakanowicz, Salvador Dalí, Alina Szapocznikow, Władysław Hasior czy Monika Drożyńska. Wśród nich znajduje się odnaleziona po latach rzeźba Stanisława Szukalskiego, nagrodzona Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu dokładnie 100 lat temu.

Pełne zanurzenie w sztuce Fridy Kahlo. Wystawa „Frida Immersive” w Krakowie
Kraków stał się miejscem wyjątkowego spotkania ze sztuką. Do 22 czerwca w Hangarze Czyżyny można podziwiać „Frida Immersive‟ – wystawę, która przenosi widzów w samo serce życia i twórczości legendarnej meksykańskiej artystki. Multisensoryczne doświadczenie otacza widza obrazem, dźwiękiem i światłem, pozwalając poczuć siłę, emocje i artystyczny bunt jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci XX wieku.

Farbą, wodą i pędzlem – akwarelowe ilustracje jako hołd dla ikon wzornictwa
Karin Meenen, artystka z Berlina, posiada szczególną umiejętność. Za pomocą pędzla i farb akwarelowych zmienia codzienne przedmioty, takie jak krzesła, lampy czy czajniki, w wyjątkowe ilustracje. Miarą ich sukcesu jest fakt, że jej instagramowe konto śledzi już ponad 60 tysięcy użytkowników. Podczas rozmowy z nami ilustratorka zdradziła, co ją inspiruje.