10 polskich wnętrz, które zdobyły Wasze serca w 2023 roku

Z naszych podsumowań wynika, że w 2023 roku Waszą uwagę przyciągały ponadczasowe wnętrza, w których dominują naturalne barwy i szlachetne materiały. Docenialiście również przestrzenie, w których ważną odgrywa gra sztuka. Prezentujemy 10 rodzimych aranżacji, które w minionym roku spodobały Wam się najbardziej!

Autor: JS, MB

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów
1. W mieszkaniu architektki wnętrz. Stylowa funkcjonalność na 40 m2

Projekt: Dash Interiors
Zdjęcia: Bartosz Jakubowski

W warszawskim Powiślu architektka wnętrz Daria Wachowicz i jej mąż zakochali się od pierwszego wejrzenia. „To tętniące życiem miejsce w otoczeniu zieleni parków, które łączy w sobie historię ze współczesnością” – mówią. Z tego względu postanowili nabyć w tej okolicy mieszkanie. Jego  wnętrze Daria zaaranżowała we współpracy z Martyną Duch-Kupis, z którą na co dzień prowadzi pracownię projektowania wnętrz Dash Interiors.

W pokoju dziennym królują sztruksowa zielona sofa, krzesła autorstwa H. Flototto (kupione na aukcjach vintage), drewniany regał na mosiężnej konstrukcji i metalowy brzoskwiniowy stolik. Unikalny charakter aranżacji nadają obrazy autorstwa Jakuba Okruty.

2. Stuletnia willa w Rybniku. Mieszka w niej kilka pokoleń

Projekt: Pracownia NOM
Zdjęcia: Pietruszka Fotografia

Na parterze tej stuletniej willi w Rybniku zamieszkuje młoda para z synkiem, zaś na piętrze mieszkają rodzice inwestorki, do której rodziny budynek należy od pokoleń. Zaaranżowanie nowego oblicza swojego domu wspólnie powierzyli pracowni NOM.

Wysokie sufity, oryginalne drzwi i drewniana podłoga stanowiły doskonałą bazę projektu. „Stając naprzeciwko współczesnym potrzebom, musieliśmy jednak dostosować stary układ pomieszczeń pod oczekiwania inwestorów. Każdy pokój był przechodni i taki miał zostać, gdyż klienci nie chcieli likwidować istniejących drzwi drewnianych” – mówi Monika Ledzion, założycielka pracowni NOM.

Choć oprócz starego pieca kaflowego nie zachował się tu żaden historyczny detal, architekci z pracowni Kohlrabi zadbali o to, by w tej sopockiej kamienicy z początku XX wieku znowu zagościła dawna elegancja.

Właścicielom mieszkania zależało na tym, by ukryć wszystkie prywatne przedmioty, dlatego powstało wiele zaprojektowanych na wymiar przez Amelię i Filipa Symonowiczów mebli. Podobają się im też czyste, białe przestrzenie, sztukaterie i minimalizm utrzymany w stylu charakterystycznym dla kamienic. Niestety większość oryginalnych detali była w złym stanie lub nie zachowała się. Udało się uratować jedynie piec kaflowy, który odnowiono, odtworzono też dawną stolarkę okienną.

Bielany to ulubiona warszawska dzielnica Magdy i Grześka, czyli właścicieli tego apartamentu. Doceniają fakt, że posiada liczne parki, klimatyczne restauracje i dobrze oceniane szkoły. Z tego względu – gdy ich poprzednie mieszkanie zaczęło robić się dla nich za ciasne – postanowili zmienić je na większe, położone… w bloku obok. Aranżację swojego nowego apartamentu o powierzchni 100 metrów kwadratowych powierzyli Weronice Budzichowskiej z pracowni 2B design.

Inwestorzy pragnęli, aby dom nie był zbyt nasycony wyrazistymi kolorami, ale też nie zupełnie neutralny. Ostatecznie dominują w nim naturalne materiały, w tym drewno, len, kamień, których spokojne odcienie zostały przełamane czerwonym kolorem sof i złotą barwą okapu. Na podłodze znalazły się dębowe deski, ułożone w jodełkę. Projekt dopełniają lniane zasłony, które zmiękczają dzienne światło.

Urządzaniu tego krakowskiego mieszkania przyświecało hasło „Don’t hate, renovate!”. Właściciele wspólnie z architektką, Weroniką Sypułą ze studia About the Form, starali się więc wypełnić wnętrze przedmiotami z drugiej ręki. Stare znaleziska połączyli z meblami wykonanymi na wymiar i dozą ciepłych kolorów.

Właściciele mieszkania – Paulina i Paweł – są miłośnikami polskiego wzornictwa, zwłaszcza tego sprzed lat. Ich mieszkanie na krakowskim Prądniku Białym to oda do stylu vintage. Znajdziemy tam kultowe krzesła projektu Rajmunda Hałasa, fotele Lisek zaprojektowane przez Henryka Lisa i fotele 366 autorstwa Józefa Chierowskiego. Dziś to już ikony wzornictwa czasów PRL i obiekt pożądania dla wielu kolekcjonerów dizajnu.

Zaczęło się od maila, który właścicielka domu napisała do pracowni Razoo Architekci. Bardzo długo szukała architektów, którzy stworzyliby wnętrze bliskie jej poczuciu stylu. W projektach Razoo Architekci od razu się zakochała. Na tyle mocno, że postanowiła powierzyć pracowni projekt swojego rodzinnego domu.

„Materiały, którymi zostało wykończone wnętrze, są dwuwarstwowe - baza jest prosta, wręcz surowa. Postawiliśmy na drewno, beton i stalowe elementy. Jeśli wybieraliśmy drewno, to z mocnym usłojeniem i szczotkowaniem, beton też surowy, tak aby podkreślić szczerość materiału” - wyjaśniają architekci. Drugą warstwę stanowią kontrastujące i mocne akcenty kolorystyczne, takie jak tapeta, meble dziecięce, są też wyoblenia, miękkie formy, a także sztuka i ceramika. Te dodatki mają przełamać surowość i szorstkość wykończenia wnętrza i wpuścić do niego nieco subtelności i miękkości.

7. Oda do harmonii. Mieszkanie w Poznaniu, w którym króluje minimalizm

Projekt: Aleksandra Wieczorek
Zdjęcia: Hanna Połczyński / kroniki.studio

To trzypokojowe mieszkanie, położone nieopodal poznańskiej Warty, miało być oazą i miejscem odpoczynku dla domowników od zgiełku miasta. Głównym założeniem projektu jego wnętrza było stworzenie neutralnej bazy mieszkania, stanowiącej doskonałe tło dla sztuki, której właściciele są miłośnikami. Za projekt aranżacji odpowiada Aleksandra Wieczorek.

Posadzkę wykończono w mikrocemencie, zaś ściany bardzo subtelnymi tynkami dekoracyjnymi – wszystko w odcieniach złamanej bieli. W kontraście do jasnej bazy użyto drewna i czerni. Motywem przewodnim projektu są linearność i pionowe podziały, pojawiające się na elementach wyposażenia.

8. Mieszkanie lekarki w dawnym neogotyckim szpitalu we Wrocławiu

Projekt: LOFT Factory
Zdjęcia: Gracjan Donarski; stylizacja: Agata Kasprzyk-Olszewska

W tym wnętrzu historia miesza się ze sztuką, polskim wzornictwem i fascynacją klasycznymi wnętrzami kamienic. Projekt architektki Agaty Kasprzyk-Olszewskiej z pracowni LOFT Factory został nagrodzony w prestiżowym konkursie European Property Awards 2022–2023.

Choć ten apartament ma tylko 70 m2, to dzięki sporej wysokości (aż 4 metry!) wnętrze zyskuje sporo przestrzeni. We wnętrzu można wyczuć klimat paryskich i sztokholmskich kamienic – wspólnej fascynacji architektki i właścicielki mieszkania. O tych inspiracjach przypomina parkiet ułożony w jodełkę francuską, sztukaterie, które zdobią ściany, oraz bardzo klasyczne oświetlenie.

Wojciech Fibak jest nie tylko słynnym tenisistą, ale również kolekcjonerem sztuki. Zachwycających obrazów nie mogło zabraknąć w jego mieszkaniu położonym w Gdyni, którego wnętrze zaaranżowała Katarzyna Dudko z pracowni Formativ.

Szczególnie istotnym punktem projektu wnętrza był obraz „Czternasty” z 1967 roku autorstwa Teresy Pągowskiej. Zawisł nad sofą, w centralnym punkcie mieszkania, bowiem ma dla właściciela szczególne znaczenie.

Cała przestrzeń została zaprojektowana w klimacie francuskiego apartamentu. Sztukaterię i deski podłogowe ułożone w klasyczną francuską jodłę połączono z wygaszoną bielą ścian oraz ikonami współczesnego dizajnu. Wszystkie te elementy nadały przestrzeni nonszalancki styl.

10. Zachwycająca przestrzeń przy ograniczonym budżecie

Projekt: Alicja Prodeus z Jord Studio
Zdjęcia: Magda Wołk, Michał Niemyjski – Migdał Studio

W tym mieszkaniu na wynajem większość wyposażenia pochodzi z ogólnodostępnych sklepów sieciowych. Jest tu jedynie kilka wyjątków: duńska lampa vintage nad stołem, futon czy słoneczna, żółta patera autorstwa Malwiny Konopackiej. Pomimo ograniczonego budżetu udało się wykreować oryginalne, przyjemne dla oczu wnętrze. Za jego projekt odpowiada Alicja Prodeus z Jord Studio.

„Niemożliwe jest zaprojektowanie mieszkania dla każdego, jednak projektując mieszkanie na wynajem można wykreować sobie odbiorcę czy odbiorczynię. W jakim miejscu będą czuli się dobrze? Wyobrażenie to jest zawsze subiektywne, projekcją tego, czego sami we wnętrzu potrzebujemy. Dla mnie są to kolory. Nienachalne, ale wyraźne – w detalach. Istnieją też uniwersalne prawdy o dobrej przestrzeni mieszkalnej. Musi być funkcjonalna, jasna, przytulna. Ekonomiczna w realizacji, ale też ponadczasowa. Taki koncept przyświecał mi przy projektowaniu i realizacji tego wnętrza” – podkreśla projektantka.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży! Dizajn

Wyczekiwana retro kolekcja IKEA już w sprzedaży!

Szósta odsłona kolekcji Nytillverkad IKEA rozgrzewa Internet do czerwoności już od kilku tygodni. Nic w tym dziwnego – marka odświeża w niej swoje najbardziej kultowe projekty, łącząc estetyczne wzory mebli i dodatków z przystępnymi cenami.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu

Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z...

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury Wnętrza

Wnętrze miesiąca: 47-metrowe mieszkanie w kamienicy na Żoliborzu. Jest dziełem miłośniczki architektury

To żoliborskie mieszkanie podobało Wam się w marcu najbardziej! Mieści się w starej kamienicy zaprojektowanej przez Romualda Gutta. Niestety elewacja budynku straciła dawną świetność, a na klatce schodowej zabytkowe lastryko przykryto kafelkami. „Mimo to nie poddaliśmy się w odzyskiwaniu...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.