TOP 10: Najpiękniejsze polskie wnętrza, które zachwyciły Was w 2024 roku
Polskie projekty wnętrz, które najbardziej spodobały Wam się w 2024 roku, łączą trzy elementy: naturalne materiały, sztuka i subtelne akcenty kolorów. Zobaczcie sami!
Autor: JS, MB
1. Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale urzeka aranżacją. Piękna kawalerka w Krakowie
Zdjęcia: ONI Studio
Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref funkcjonalnych. Architekci spełnili oczekiwania inwestorów z nawiązką – oprócz praktycznej strony projektu zadbali o tę estetyczną. Wykreowali niebanalną przestrzeń pełną intrygujących form.
2. Mieszkanie młodej lekarki. To 65 m2 kojącego minimalizmu
Zdjęcia: Mood Authors
Zaprojektowane przez Magdę i Dominikę z pracowni The Line Studio mieszkanie o powierzchni 65 m² znajduje się w cichej dzielnicy Krakowa, tuż przy Lasku Wolskim. Projekt idealnie odzwierciedla potrzeby właścicielki – młodej lekarki, która po intensywnych dniach pracy szuka odpoczynku i kontaktu z naturą w dogodnej bliskości centrum miasta. Aranżacja wnętrza opiera się na harmonijnej palecie barw ziemi – beżach, brązach, zieleniach i szarościach. Stonowane kolory, naturalne materiały wykończeniowe oraz subtelne dekoracje tworzą atmosferę spokoju.
3. U miłośniczki dizajnu. Naturalny dąb i czarno-białe wzory łączą się tu z pięknymi meblami!
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO; meble: Marito
Odwiedzamy kamienicę położoną przy warszawskim Nowym Świecie, gdzie znajduje się mieszkanie typu studio, należące do młodej entuzjastki wzornictwa vintage. W jej domu – oprócz pięknych mebli i obiektów kolekcjonerskich – ważną rolę odgrywa naturalny dąb, który jest dominującym surowcem w aranżacji. Za projekt wnętrza odpowiadają Anna Frankowska i Sylwia Piwońska-Kubara z pracowni RYZY Studio.
4. Mieszkanie jak dzieło sztuki. Znajduje się na krakowskim Kazimierzu
Zdjęcia: Mood Authors
Kazimierz to historyczny obszar Krakowa, który przed II wojną światową był dzielnicą żydowską. Obecnie wciąż znajduje się tu wiele synagog, restauracji żydowskich i innych miejsc upamiętniających minione czasy. Wśród nich, w pobliżu rzeki Wisły, stoi klasycystyczna kamienica z XIX wieku. W jej murach mieści się mieszkanie, za którego projekt odpowiada Grzegorz Pniok z pracowni Hauslab. Ważną rolę w jego wnętrzu odgrywa twórczość Stanisława Wyspiańskiego, a ściślej kurtyna teatralna jego autorstwa, wisząca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Zdobiący ją obraz Grzegorz Pniok wydrukował na tapecie, którą umieścił na suficie w pokoju dziennym. To ona nadała ton całej aranżacji, nadając jej artystyczny charakter.
5. Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO
W projekcie tego 100-metrowego mieszkania, zlokalizowanego w Tychach, biała baza ścian oraz jasnoszara posadzka z żywicy stanowią tło dla wyjątkowych kompozycji przestrzennych. Ikoniczne meble vintage z okresu modernizmu Gosia Kotyczka z OBIEKTY STUDIO zestawiła z dziełami malarskimi i graficznymi Michała Żytniaka, inspirowanymi mediami społecznościowymi i życiem miejskim. Wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu wydzielono za pomocą mniejszych i większych białych brył o zaokrąglonych narożnikach, rozmieszczonych na tafli jasnoszarej żywicznej posadzki.
6. Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM
Zdjęcia: ZASOBY STUDIO
Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Inwestor pragnął, aby projekt był jasny i przytulny, a klienci poczuli się tu jak w domu. Przestrzeń miała być wygodna i budżetowo osiągalna dla przeciętego klienta. Ostatecznie w projekcie dominują barwa jasnego drewna i beże, przełamane błękitem zabudów meblowych oraz mocniejszym akcentem w postaci ciemnego drewnianego stołu i krzeseł.
Ten oszczędny, bardzo przemyślany i głęboko osadzony w kontekście miejsca projekt wnętrza to dzieło Agaty Melerskiej i Alicji Pieczykolan. Obie uwielbiają kamienice, a gdy do tego doda się dwójkę inwestorów z otwartymi głowami i mieszkanie pamiętające czasy modernizmu późnych lat 40., mamy połączenie idealne. Ducha modernizmu wprowadzają tu mocne czarne akcenty, które przybrały liniową formę. Mocnym spójnikiem kolorystycznym są też czarne okrągłe gniazdka i włączniki nawiązujące do stosowanych w powojennym budownictwie bakelitowych lub ceramicznych odpowiedników.
8. W domu stylistki wnętrz. Przestrzeń wypełniają elementy w stylu Bauhaus i intensywne kolory
Zdjęcia: Marcin Grabowiecki; stylizacja: Paulina Kresa
Dzienne światło, przenikające przez nieregularne okna i luksfery, mocne barwy i elementy w stylu Bauhaus. To te elementy grają główne skrzypce w domu stylistki wnętrz Pauliny Kresy. Za projekt jego wnętrza odpowiedzialni są architektka wnętrz Natalia Kaplita z pracowni Ładne Dobre oraz architekci z JOFI STUDIO. „Dom sam w sobie jest tak doświetlony, że aż szkoda było nie wykorzystać tego aspektu w korespondencji z elementami wnętrza. Dodatkowo duże połacie szkła wpuszczają do środka otaczającą dom zieleń. Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która wpisze się w ten spokój, a jednocześnie odda żywiołowy charakter klientki i jej rodziny. Kolory, formy i detal to coś, w czym odbija się ich ekspresyjne, codzienne życie” – mówią architekci z JOFI STUDIO.
9. Para emerytów zamieszkała w starej szwalni. Dziś króluje tam polska sztuka
Zdjęcia: Mood Authors
W tym dom pary emerytów w Kołobrzegu niegdyś mieściła szwalnia. Dzisiaj – za sprawą Katarzyny Wróblewskiej z warszawskiej pracowni Kate Studio – jego wnętrze wypełniły polska sztuka i oryginalne rozwiązana projektowe. Architektka wnętrze wypełniła przestrzeń rzeźbami autorstwa polskich artystów: Romualda Wiśniewskiego, Pawła Goliszka oraz Igora Mitoraja. Sztuka zdobi także ściany, na których znalazły się obrazy Jacka Szynkarczuka, Filipa Łozińskiego i Leona Tarasewicza.
10. 50-metrowe mieszkanie architektki. Inspiracją była widoczna z okien natura
Zdjęcia: Patryk Grzeszczyk; stylizacja: Patryk Grzeszczyk
To 50-metrowe mieszkanie znajduje się na parterze w nowym budynku mieszkalnym. Z okien rozpościera się widok na pobliski las, który stał się wielkim źródłem inspiracji dla architektki Mai Boderek, współwłaścicielki lokalu i jednej z założycielek pracowni we dwie studio. Dlatego też we wnętrzu pojawiały się naturalne materiały – dębowe drzwi i parkiet czy drewniane lamele na ścianach. „Razem z moim partnerem marzyliśmy o drewnianej podłodze w jodełkę oraz drewnianych łukowych drzwiach. Zależało nam również na tym, aby zaoblić ściany w każdym możliwym miejscu” – tak o swoim projekcie opowiada architektka.