TOP 10: Najpiękniejsze wnętrza 2021 roku
2021 rok obfitował w zachwycające realizacje, bryły, unikatowe dzieła sztuki i dizajn. Z przyjemnością je dla Was odnajdywaliśmy, z tego względu nie możemy doczekać się nadchodzącego roku i niesamowitych projektów, które przyniesie. Przedtem jednak czas dokonać małego podsumowania. Przedstawiamy 10 wnętrz, które w mijającym roku podobały Wam się najbardziej. Odliczanie czas zacząć!
Autor: JS
To niewielkie mieszkanie znajduje się na Pradze Południe i należy do młodego małżeństwa. Za jego projekt odpowiada architektka Magdalena Zalewska. Jej klientom zależało na zachowaniu teakowego parkietu oraz kilku mebli m.in. stoliku kawowego Patyczak z czasów PRL, starego zegara ściennego oraz antycznego krzesła. Te założenia ukierunkowały projekt w stronę ciepłych i barw ziemi.
Zdjęcia: Wiktoria Wasiak
Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic Architecture Studio.
Zdjęcia: Tim Van de Velde
Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach, ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca! Za projekt jego wnętrza odpowiadają Daria Bolewicka i Daria Skoczylas z pracowni bo/sko.
Zdjęcia: perspektywa.net.pl
„Zamiast ławek są tu okrągłe stoliki z białego marmuru, rozkoszna kanapa w odcieniach różu, welurowe taborety na złotych nóżkach” – mówi o swojej butikowej szkole w Paryżu Jacek Mulczyk-Skarżyński, znany jako Pan od francuskiego.
Zdjęcia: materiały prasowe
Ten dom zlokalizowany jest w Warszawie. Od pierwszego spojrzenia zachwyca swoją przytulnością oraz ciepłem. Właściciele byli zauroczeni wnętrzem budynku, dlatego zależało im, aby projekt zakładał zachowanie jak największej ilości już istniejących elementów. W ten sposób odrestaurowano i pozostawiono drewniany parkiet, klatkę schodową, listwy przypodłogowe, klamki oraz przedwojenne łączniki elektryczne wykonane z bakelitu. Za projekt odpowiada FUGA Architektura Wnętrz.
Zdjęcia: FUGA Architektura Wnętrz
Jeżeli lubicie minimalizm, ale jednocześnie klimat z „Alicji w Krainie Czarów”, to wnętrze tego krakowskiego mieszkania Was oczaruje. Za projekt wnętrza tego mieszkania pod nazwą „PAPER HOUSE”, o powierzchni 50m2 odpowiada Anna Gawlik z ANKE DESIGN STUDIO.
Zdjęcia: ONI Stories
Zastosowano tu łagodne kolory, głównie jasne drewno oraz szarości. Rozmieszczone w całym mieszkaniu czarne akcenty – na przykład w postaci oświetlenia, krzeseł czy armatury – sprawiają, że nie ma tu jednak miejsca na nudę. Za projektem tego mieszkania stoi studio projektowe bo/sko w osobach Darii Bolewickiej i Darii Skoczylas-Woźniak.
Zdjęcia: Jakub Nanowski
To mieszkanie zostało zaprojektowane dla młodego małżeństwa z dzieckiem w drodze, co widać na pierwszy rzut oka. W tej przestrzeni chodzi o to, aby spędzać czas w rodzinnym gronie i cieszyć się swoim towarzystwem, oglądając film na rzutniku czy jedząc wspólne posiłki. Zobaczcie projekt mieszkania o powierzchni 94m2 znajdującego się na Gdańskim Garnizonie, za który odpowiada Katarzyna Piotrowska.
Zdjęcia: Fotomohito (Katarzyna i Marcin Wróblewski)
Wnętrze tego gdańskiego mieszkania mieści się w starej kamienicy w dynamicznie rozwijającej się części Śródmieścia. Kamienica pochodzi z 1915 roku. Okolica, w której jest usytuowana, powoli staje się renomowaną dzielnicą Trójmiasta oddaloną od serca Głównego Miasta jedynie o kilka minut. Autorką projektu jest Roksana Dobrzyńska z NOR studio.
Zdjęcia: Magdalena Łojewska
Hiszpańskie biuro projektowe Masquespacio zaprojektowało restaurację Albabel w Pico, w Walencji. Nowa przestrzeń dla Albabel jest wyraźnie inspirowana andaluzyjskimi korzeniami ich założycieli. Do produkcji mebli użyto drewna oliwnego.
Zdjęcia: Luis Beltran