W mieście kreatywności. 6 zachwycających mieszkań w Berlinie
Berlin to bez wątpienia miasto pulsujące kreatywną energią. Zachwyca architekturą i sztuką uliczną oraz inspiruje do zabawy – zarówno w tym dosłownym rozumieniu (fani techno wiedzą, o czym mówimy), jak i przenośnym, na przykład zabawy modą podczas komponowania swoich stylizacji. Kreatywnych rozwiązań nie brakuje także we wnętrzach berlińskich mieszkań. Zobaczcie sami!
Autor: Redakcja
1. Mieszkanie miłośnika sztuki
Zdjęcia: Wolfgang Stahr
To pełne energii i koloru mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy w Berlinie. Jego właściciel jest miłośnikiem sztuki i dizajnu – należąca do niego kolekcja obrazów i rzeźb zachwyca od pierwszego wejrzenia. Za projekt jego mieszkania odpowiada berliński projektant Gisbert Pöppler. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest salon, którego ściany pomalowano na intrygujący odcień pomarańczu, który idealnie kontrastuje ze stonowanym kolorem znajdujących się tu foteli i sof.
2. Eklektyzm po berlińsku
Zdjęcia: White Arrow
Z kolei to malownicze mieszkanie mieści się w berlińskiej kamienicy z 1903 roku. Zabytkowe okna, ozdobne opaski drzwiowe i historyczne akcenty stały się tłem dla miksu nowoczesnych mebli i tych w stylu vintage. Całość jest bardzo spójna, a starannie dobrane dekoracje w barwach jesieni dodają całości unikalnego charakteru. Za projektem stoi nowojorskie studio Keren i Thomasa Richterów – White Arrow. Berlin jest ojczyzną Thomasa, a projekt mieszkania w Europie była dla nich ciekawą odskocznią.
3. Loft na Kreuzbergu
Zdjęcia: Marcus Wend
Lofty to przestrzenie kojarzone z idealnymi mieszkaniami dla singli czy też młodych par. Wysoka, otwarta przestrzeń bez podziałów to idealne miejsce dla nich. Jednak stworzenie mieszkania dla dużej rodziny w takiej przestrzeni może okazać się sporym wyzwaniem. Architekci z pracowni BATEK ARCHITEKTEN poradzili sobie z tym wyzwaniem w wyjątkowy sposób. Mianowicie poszczególne pomieszczenia umieścili w boksach. Niemal wszystkie „pudełka” nie dochodzą do sufitu, dzięki czemu wnętrze nie traci z przestronności. Na dachach poszczególnych botów zaprojektowali tarasy, a także dodatkowe miejsce do przesiadywania.
4. Oaza spokoju i harmonii
Zdjęcia: Daniel Schaefer
Dla swojej klientki, która wiele lat spędziła w Kraju Kwitnącej Wiśni, Charlotte Wiessner miała zaprojektować mieszkanie w berlińskiej dzielnicy Mitte, tuż przy placu Spittelmarkt. „Zdecydowałyśmy się pokryć cały przedpokój ręcznie malowaną tapetą z motywem drzew, która zmieniła ten centralny punkt mieszkania w miejsce pełne pokoju i harmonii” – mówi projektantka. Leśny wzór namalowała artystka Anna Talens. Wzorzystym płaszczyznom rytm nadają ramy drzwi z ciemnego drewna, a dodatkową dekoracją są półkoliste uchwyty.
5. Tam, gdzie królują subtelne barwy
Zdjęcia: Giulia Maretti Studio
Przenosimy się do Wilmersdorf, jednej z dzielnic w Berlinie Zachodnim, której ulice wypełniają eleganckie butiki, kawiarnie i przedwojenne budynki. W jednym z nich, datowanym na 1900 rok, mieści się wnętrze zaprojektowane przez Kasię Kronberger, która w stolicy Niemiec prowadzi autorską pracownię Studio Bosko. Jednym z głównych założeń projektowych było subtelne wprowadzenie koloru do mieszkania. Dla inwestorów to duża rewolucja – wcześniej mieszkali w dość monochromatycznych wnętrzach. „Chciałam dodać im odwagi w operowaniu kolorem i ciekawym detalem. Dzieła sztuki w wielu przypadkach zdefiniowały kolorystykę poszczególnych pokoi” – wyjaśnia projektantka.
6. W historycznym centrum Berlina
Zdjęcia: Nate Cook
Mitte to historyczne centrum Berlina. Tętniąca życiem dzielnica obfituje w symbole miasta, takie jak Brama Brandenburska, Wyspa Muzeów czy wieża telewizyjna Berliner Fernsehturm. Przy jednej z urokliwych uliczek w tej części Berlina w kamienicy z końca XIX wieku mieści się mieszkanie zaprojektowane przez Agnieszkę Kuczyńską z TAKK Studio. Jego aranżacji charakteru dodają wyraziste akcenty kolorystyczne, takie jak obraz niemieckiej artystki Lerke Nennemann z żółtym abstrakcyjnym motywem, który zawisł w salonie, czy kobaltowa rzeźba berlińskiej ceramiczki Latiki Nehry, którą wyeksponowano na stole jadalnianym.