Wnętrza w kamienicach. Przedstawiamy 8 najpiękniejszych projektów w Polsce
Kamieniczne wnętrza mają w sobie niepowtarzalny urok. Wysokie sufity, sztukaterie, przestronne pomieszczenia oraz stare parkiety stanowią doskonałe tło dla sztuki i wzornictwa. Aranżacja takiej przestrzeni stanowi jednak niemałe wyzwanie. Nadanie nowego charakteru mieszkaniu w kamienicy wymaga bowiem wiele wyczucia. Istotne jest, aby wykreować jego wnętrze bez szkody dla historycznych elementów. Przedstawiamy 8 polskich projektów, których autorzy doskonale podołali temu zadaniu!
Autor: Redakcja
1. W przedwojennej kamienicy na Pradze-Północ
To przytulne mieszkanie zlokalizowane jest w przedwojennej kamienicy na warszawskiej Pradze-Północ. Jego wnętrze to efekt kilkumiesięcznej współpracy projektantki wnętrz Ksymeny Kucharskiej z właścicielami mieszkania – Ori (projektantką produktu) i Kajtkiem (psychologiem). „To niezwykle sentymentalny projekt dla Ori, bo wróciła do mieszkania, w którym dorastała jako dziecko” – podkreśla autorka aranżacji. Projekt tego 58-metrowego mieszkania obejmował przeprojektowanie starego układu na nowy, bowiem właścicielom zależało na dostosowaniu go do ich aktualnych potrzeb.
Zdjęcia: Migdał studio
2. Młody duchem modernizm w kawalerce estetki
Formy, które przed stu laty były ostatnim krzykiem mody, nie straciły nic z aktualności. Do dziś inspirują projektantów zarówno przedmiotów, jak i mieszkań. Wśród nich – architektów wnętrz z pracowni Sobkowiak Architektura, których dziełem jest niezwykle wyrafinowana estetycznie kawalerka. Na zaledwie 35 metrach kwadratowych w starej warszawskiej kamienicy powstało wygodne miejsce do życia, które wprost urzeka stroną wizualną. Co ciekawe, konsekwentnie stosowane obłe modernistyczne kształty mają także uzasadnienie praktyczne.
Zdjęcia: Wiktoria Wasiak (Sobkowiak Architektura)
W pracy są bardzo skoncentrowani, analitycznie obserwują przestrzeń, by wydobyć z niej najpiękniejsze historie. Basia Kuligowska i Przemysław Nieciecki, absolwenci poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, specjalizują się w fotografii miejsc. Ich kadry opowiadają niezwykłe historie o przedmiotach, emocjach – po prostu o życiu. Ich mieszkanie w kamienicy pochodzącej z lat 30. emanuje ciepłem i spokojem. Parkiet w jodełkę, starannie dobrane meble i dodatki tworzą spójną całość. Nie ma tu zbędnych elementów – każdy wydaje się przemyślany, potrzebny i doskonale pasuje do reszty.
Zdjęcia: PION studio
4. Indywidualizm w zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi
„W naszych projektach duży nacisk kładziemy na indywidualizm, zwracamy uwagę na kontekst miejsca oraz charakter jego użytkowników. Widać to w naszej najnowszej realizacji, czyli wnętrzu zabytkowej kamienicy w centrum Łodzi” – mówią Daria Bolewicka i Daria Skoczylas z pracowni bo/sko. Układ wnętrza jest charakterystyczny dla kamienicy. Obok kuchni znajduje się łazienka – pomieszczenie jest niewielkie, jego konfigurację komplikuje niskie okno oraz elementy konstrukcyjne niemożliwe do zmiany. „Jasne kolory, proste formy i odrobina mosiądzu – to nasz pomysł na to wnętrze” – podkreślają autorki projektu.
Zdjęcia: Jakub Nanowski / perspektywa.net.pl
5. Minimalizm w starych murach
Stare kamienice mają w sobie magię. Mury pamiętające dawne czasy, wysokie sufity i sztukaterie stanowią doskonałą przestrzeń bazową do wykreowania pięknego wnętrza. Niewątpliwie mamy z nim do czynienia w tym 70-metrowym mieszkaniu, zlokalizowanym w kamienicy w Warszawie. Za aranżację odpowiada Grzegorz Hasik z pracowni Hasik Design. Głównym założeniem projektu było wykreowanie minimalistycznej przestrzeni, którą charakteryzować będą naturalne materiały i tekstury, spokojna kolorystyka, ponadczasowość rozwiązań oraz obecność roślin.
Zdjęcia: Max Zieliński
6. Złote łuki i ciepłe tonacje
W mieszkaniu w kamienicy w Gdańsku, którego wnętrze zaaranżowała pracownia Studia Inbalance, nowoczesność i minimalizm łączy się z elegancją i dekoracyjnością charakterystyczną dla starego budownictwa. Jeden z nieużywanych pokojów na piętrze zamieniono w piękną, otwartą kuchnię z jadalnią, która pierwotnie mieściła się na parterze, gdzie strop był znacznie niższy. Czarno-kremowa zabudowa tworzy idealne, neutralne tło dla złotej wyspy kuchennej stanowiącej najważniejszy akcent w pomieszczeniu. Strefę jadalni wydzielono głębokim, ciemnym odcieniem czerwieni, całość zdobią grafiki i unikatowe lampy, takich firm jak Pholc czy też Petite Friture.
Zdjęcia: Tom Kurek
7. Kawalerka w starej kamienicy
W najstarszej kamienicy zlokalizowanej przy ul. Lwowskiej w warszawskim Śródmieściu znajduje się 29-metrowe mieszkanie z duszą. Unikatowy styl nadają mu detale: stare książki, piękne wazony, lampy, rośliny, obraz czy sztukateria. Za aranżację wnętrza odpowiada Nadia Mitłosz. Głównym założeniem projektu było stworzenie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni przeznaczonej na wynajem krótkoterminowy. Dużym atutem mieszkania jest jego znaczna wysokość (3,5 metra), która umożliwiła zaaranżowanie antresoli i schodów.
Zdjęcia: Anna Michałek
8. Przedwojenne mieszkanie w sercu Wrocławia
Mieszkanie zlokalizowane jest w odrestaurowanej, zabytkowej, przedwojennej kamienicy. Projekt wnętrz, stworzony przez Wrocławskie biuro Kohlrabi, zakładał nowy układ funkcjonalny, który miał na celu otworzenie i połączenie przestrzeni poszczególnych stref, przy jednoczesnym uzyskaniu jak największej powierzchni ukrytego przechowywania. Inwestorom zależało na wnętrzu klasycznym i funkcjonalnym. Dla podkreślenia historii miejsca, architekci zdecydowali się na naturalne materiały i złamaną biel na ścianach. Jest tu sporo drewnianych elementów, począwszy od jodełki francuskiej na podłodze, dębowej kuchni czy jesionowych drzwi i drewnianych mebli.
Zdjęcia: Stanisław Zajączkowski