Architektura, która tworzy więzi. Riken Yamamoto laureatem nagrody Pritzkera 2024

Architektura, która tworzy więzi. Riken Yamamoto laureatem nagrody Pritzkera 2024

Przyznano najważniejsze wyróżnienie architektoniczne na świecie, nazywane często architektonicznym Noblem. Laureatem tegorocznej nagrody Pritzkera jest japoński architekt Riken Yamamoto.

W otoczeniu brzóz. Dom, w którym kluczowa jest prywatność jego mieszkańców

W otoczeniu brzóz. Dom, w którym kluczowa jest prywatność jego mieszkańców

Ten otoczony brzozami dom znajduje się na terenie jednego z poznańskich osiedli mieszkaniowych. Głównym założeniem projektu architektury oraz wnętrz budynku było zapewnienie użytkownikom prywatności. Jego realizację inwestorzy powierzyli Małgorzacie Grabowskiej i Marcie Springer z pracowni PRODOM Architektura i Konstrukcja.

Architektoniczny esej o pożegnaniu. Kolumbarium w Radomiu projektu BDR Architekci

Architektoniczny esej o pożegnaniu. Kolumbarium w Radomiu projektu BDR Architekci

„Praca nad projektem była pretekstem do przemyśleń i rozmów o pożegnaniu. Staraliśmy się nie odnosić do symboliki, nie szukać przenośni. Uważaliśmy, że wystarczy, jeśli emocje pozostaną w ludziach żegnających i wspominających swoich bliskich” - tak o projekcie radomskiego kolumbarium mówi Konrad Basan z pracowni BDR Architekci.

Urokliwy dom z czerwoną elewacją. Nie sposób go przeoczyć!

Urokliwy dom z czerwoną elewacją. Nie sposób go przeoczyć!

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a to oznacza, że na zimowe krajobrazy przyjdzie nam trochę poczekać. Dla osób, które nie chcą się z nimi rozstawać, mamy dziś projekt domu z czerwoną elewacją, która na tle śniegu prezentuje się szczególnie atrakcyjnie. Czas na wycieczkę do czeskich Karkonoszy!

Rezydencja (z) lewitujących domów w Lesznowoli. To nowy projekt pracowni Exterio i Hola Design

Rezydencja (z) lewitujących domów w Lesznowoli. To nowy projekt pracowni Exterio i Hola Design

Ta willa w podwarszawskiej miejscowości Lesznowola została zbudowana z trzech brył zawieszonych nad ziemią. Wyglądają niemal jakby lewitowały. Ich archetypiczny kształt z dwuspadowym dachem przypomina modną sylwetkę domu-nowoczesnej stodoły. Projekt to wspólne przedsięwzięcia biura architektonicznego Exterio oraz pracowni architektury wnętrz Hola Design, należących do Grupy Hola.

KWK Promes w finale Mies van der Rohe Awards! Polski projekt powalczy o główną nagrodę

KWK Promes w finale Mies van der Rohe Awards! Polski projekt powalczy o główną nagrodę

Jury najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej ogłosiło tegorocznych finalistów konkursu. Wśród nominowanych jest pracownia Roberta Koniecznego.

PINI Casa, czyli dom w sosnowym lesie. W jego bryłę wpisano motyw drzewa

PINI Casa, czyli dom w sosnowym lesie. W jego bryłę wpisano motyw drzewa

Ta czarna intrygująca bryła to nowy projekt pracowni REFORM ARHITEKT. Decydujący wpływ na kształt budynku miało leśne otoczenie i pasja do motoryzacji właściciela domu.

Ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. To będzie nowa wizytówka Poznania

Ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. To będzie nowa wizytówka Poznania

Nowe poznańskie muzeum stanie w bezpośredniej bliskości Wzgórza Świętego Wojciecha oraz ponad 800-letniej świątyni pod wezwaniem patrona. Za projekt odpowiada warszawska pracownia WXCA.

Jaki był rok 2023 dla pracowni WXCA? Przede wszystkim pełen architektonicznej pasji, projektowych marzeń, które zmaterializowały się w postaci imponujących, długo wyczekiwanych obiektów, a także wyzwań, którym udało się sprostać. W tle pojawiły się też dowody międzynarodowego uznania w postaci prestiżowych nagród. Jednak – co najważniejsze – w ciągu 12 miesięcy architekci WXCA zebrali wiele nowych doświadczeń projektowych, które wkrótce zaowocują kolejnymi realizacjami.

Trudno o lepsze sąsiedztwo – w malowniczych zboczach Beskidu Żywieckiego łatwo się zakochać. A gdy wszystko pokryje śnieg, ten krajobraz robi się obłędnie bajkowy. Autorami projektu budynku, do którego zaglądamy, są architekci z pracowni RS+ Robert Skitek.

Stara willa w czeskiej Pradze dostała całkiem nowe życie. Architekci z pracowni Papundekl Architekti nie tylko starannie ją odnowili, ale i dobudowali nowoczesną część, a w ogrodzie postawili pawilon, który służy jako przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców domu.

Architektka Iwona Buczkowska od lat praktykująca we Francji została laureatką nagrody Jane Drew Prize 2024. Polka została uznana za „pionierkę budownictwa drewnianego i zaciętą obrończynię prawa do godnego mieszkania”.

Minimalistyczna bryła tego niewielkiego domu letniskowego jest zapowiedzą równie ascetycznego wnętrza. Oszczędnie stosując kolory i materiały, architekt Moises Sanchez na piedestale postawił światło i widoki za oknem.

Czy to przestrzeń medyczna, czy stylowe lobby hotelowe? W przypadku projektu kliniki stomatologicznej pracowni IFAgroup łatwo można się pomylić. To zasługa architektonicznego rozmachu i estetycznej aranżacji jej wnętrza.

Dziś odwiedzamy „Kjerringholmen”, czyli najnowszą realizację pracowni  architektonicznej Line Solgaard Arkitekter. To minimalistyczny dom kabinowy, który stanął na prywatnej wyspie w norweskiej miejscowości Hvaler. Mimo że budynek ma jedynie 63 m2 powierzchni, posiada wszystkie niezbędne funkcje. W projekcie najważniejsze jednak jest to, co poza nim – czyli dziewicza, niezmącona nadmierną obecnością ludzi przyroda.

O pasji architektonicznej i miłości do muzyki, a także kulisach powstania wystawy „12 słów mistrza” w rozmowie z Olgą Kisiel-Konopką, opowiada Tomasz Konior, architekt i urbanista, autor ponad 200 budynków, głównie użyteczności publicznej.

Na przekór otaczającej zieleni architekci z pracowni Atelier ST bryłę tego jednorodzinnego domu pokryli betonem. Do pobliskiego lasu i sadu nawiązują jednak odbite w materiale deski. Naturę zaprosili też do wnętrza poprzez duże okna o nietypowym kształcie.

Odwiedzamy holenderską Limburgię! Pracownia i29 architects miała swój udział w przekształceniu jej dawnych terenów wojskowych w funkcjonalną nieruchomość mieszkalną. Zaprojektowany przez architektów dom otacza bujna roślinność, która zdaje się przenikać do jego wnętrza. Za aranżację tego zachwycającego krajobrazu odpowiadają Frank Heijligers (projekt) i Rent Stabel Tuinen (wykonanie).

„Music Hall in the Sky” projektu pracowni Takuro Yamamoto Architects to hala koncertowa w Tokio, w której słuchanie muzyki jest zarówno przyjemnym doznaniem słuchowym, jak i wzrokowym. Jej budynek urzeka nie tylko symfonią dźwięków, ale też układających się w malarskie kształty cieni i chmur.

Głównym założeniem projektu tego domu w czeskich Karkonoszach było wykreowanie całorocznej przestrzeni rekreacyjnej. Budynek miał być atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Inwestorom zależało również na tym, aby dom harmonijnie łączył się z krajobrazem. Ich marzenia urzeczywistnili pracownia ADR – która odpowiada za architekturę – i pracownia Formafatal, odpowiedzialna za aranżację wnętrz.

Zbieraj inspiracje, zapisuj artykuły, kupuj dizajn

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Strajk kobiet oczami artystów! Sztuka

Strajk kobiet oczami artystów!

Sztuka nie stoi obok życia, jest z nim silnie powiązana. Wrażliwość i wyczulenie artystów na społeczno-polityczne sytuacje przekłada się na ich twórczość. Popatrzcie na ich kreatywne reakcje na strajk kobiet w Polsce.

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji Dizajn

Polska projektantka Kamila Rudnicka stworzyła zestaw do domowej inseminacji

Coraz więcej par boryka się z problemem niepłodności lub bezpłodności, ale ich chęć posiadania potomstwa nie maleje. Dlatego polska projektantka Kamila Rudnicka postanowiła im pomóc tworząc wyjątkowy zestaw do domowej inseminacji,

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach Wnętrza

Mieszkanie dla 5-osobowej rodziny na 50 metrach

Ceny mieszkań w Paryżu są bardzo wysokie, nie dziwi zatem, że każdy metr jest tu na wagę złota. Ten projekt to spore wyzwanie dla architektów: celem było przekształcenie jednopokojowego, 50-metrowego mieszkania w miejsce dla 5-osobowej rodziny! Tego trudnego wyzwania podjęła się pracownia Nomadic...

Spokój klasyki Wnętrza

Spokój klasyki

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. na warszawskiej ulicy Oleandrów – brzmi jak marzenie? Owszem.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.