TOP 10. Najlepsze polskie domy 2023 roku

Wille, domy jednorodzinne i jedna modernizacja istniejącego obiektu. Oto ranking 10 projektów polskich domów, które w 2023 roku wzbudziły największe zainteresowanie naszych czytelników. Są wśród nich budynki nagradzane, jak i bardziej kameralne propozycje. 

Autor: Redakcja LABEL

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

Dom pod Warszawą w klimacie kalifornijskich willi z lat 50., projekt: MFRMGR Architekci

Dom Parterowy K25, to jedna z ostatnich realizacji warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci. Jednym z głównych założeń była budowa parterowego domu, który dawałby jego właścicielom poczucie intymności. Klientom zależało też na jasnych i przestronnych wnętrzach oraz powierzchni domu ograniczonej do maksymalnie 200 m2. Bryła budynku przywodzi na myśl kalifornijskie wille z lat 50. ubiegłego wieku, a sami architekci porównują ją do papierowego pawilonu.

Fot. ONI Studio

Dom na skarpie nad Wisłą, projekt: 77STUDIO architektury

„Dom 35.35” to najnowsza realizacja projektu od warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. Budynek jest przykładem świadomego wykorzystania wyjątkowych walorów przyrody. Horyzontalna bryła niemal wrasta w zielone zbocze, nawiązuje też dialog z rzeką, która staje się istotnym punktem odniesienia. Projekt został nagrodzony w konkursach European Property Awards i SARP.

Fot. Piotr Krajewski

Mikrokamienica, projekt: BXB Studio

Dom zaprojektowany przez pracownię BXB Studio zdobył Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Mikrokamienica to niewielki kompleks mieszkalny, który znajduje się na krakowskim Zakrzówku. Budynek ma zaledwie 70 m2 powierzchni. Kształt bryły wymusiła wąska i ciasna działka, wciśnięta pomiędzy zabudowę mieszkaniową, kameralną ulicę i drzewa, które architekci postanowili zachować.

Fot. Piotr Krajewski

Dom nad brzegiem Narwi, projekt: Mobius Architekci

Projektu domu „Dune” pracowni Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka został nagrodzony w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii „Rezydencje jednorodzinne”. Ta niezwykła willa została dopasowana do zastanej przyrody. Jej wygięta w łuk bryła przypomina fałdę terenu. Rozpościera się nad skarpą, nawiązując formą do wijącej się obok rzeki Narew. Kształt tego 1500-metrowego domu przypomina nadmorską wydmę, skąd pochodzi nazwa projektu, czyli „Dune”.

Fot. Paweł Ulatowski

Modernizacja domu autorstwa Romualda Gutta, projekt: TZA

Ten niezwykły dom w zabudowie bliźniaczej, wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, znajduje się na Starym Żoliborzu. Jego elewacja wykonana jest z cementowej cegły, charakterystycznej dla modernistycznego architekta Romualda Gutta, autora projektu budynku. Za projekt budynku odpowiadają Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny i Daniel Małek, zaś za aranżację wnętrza Magdalena Zalewska. Nadzór nad inwestycją pełnił Mariusz Kałucki Artprofi.

Fot. Marcin Grabowiecki

Dom w Tychach inspirowany mistrzami architektury, projekt: DD Architekci

Wygląda niczym białe pudełko. Żadnych ozdobników, modnych detali i gadżetów.  Dla twórców projektu tego rodzinnego domu, pracowni DD Architekci, to funkcja jest najważniejsza oraz zakotwiczenie budynku w otoczeniu. Tworząc tę minimalistyczną bryłę inspirowali się filozofią projektową jednych z najwybitniejszych współczesnych architektów - Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury.

Fot. Tomasz Burzyński

Rodzinny dom pod Warszawą w symbiozie z naturą, projekt: Oliwer Rasztawicki

Ten parterowy dom znajduje się zaledwie 40 minut drogi od centrum Warszawy. Stanął na gęsto porośniętej drzewami działce w pobliżu lasu. To właśnie otaczająca go natura miała duży wpływ na filozofię projektową i ostateczny wygląd domu. Budynek okala głęboki podcień, od części dziennej domu tworzy on taras z bezpośrednim dostępem do ogrodu. Bryłę postawiono na rzucie w kształcie litery L, wpasowując ją dzięki temu w rosnące na działce drzewa i eliminując tym samym ich wycinkę.

Fot. ONI Studio

Rodzinny dom w Iławie wpisany w małą działkę, projekt: IFA Group 

Bryłę tego domu nakreśliło położenie działki. To właśnie ze względu na jej lokalizację inwestor wybrał to miejsce pod budowę rodzinnego domu. Budynek usytuowany tuż przy rzece Iławce miał być zwrócony w kierunku wody, by mieszkańcy mogli cieszyć się tym widokiem. Dom stanął na wąskiej działce, która kończy się widokiem na rzekę. Bryła przybrała charakterystyczny kształt litery V.

Fot. Kroniki.Studio

Ceglany Dom Las, projekt: Studio Onu

Architekt Kuba Tomaszczyk czerpie wszystko, co najlepsze z tradycji swojego rodzinnego regionu. Zanurzony w Kaszubach projekt zachwyca zastosowaniem cegły, z której powstał dekoracyjny detal fasady oraz wnętrzami, do których udało się przemycić nowoczesne akcenty. Dom Las składa się z dwóch brył – w jednej mieści się część mieszkalna o powierzchni 60 m2, w drugiej zaś warsztat dziadka. Pomiędzy nimi architekt zaprojektował miejsce na palenisko z siedziskiem w kształcie kręgu. Budynki zwrócone są w kierunku otwartej polany, tak by zapewnić jak najlepszy widok z okien.

Fot. Martyna Rudnicka

Hybrydowy dom w Konstancinie, projekt: BDR Architekci

Zarówno dla architektów jak i właścicieli tego domu, najważniejsze było otwarcie budynku na otaczający go ogród. W ten sposób to natura stała się najważniejszym elementem wystroju wnętrza. Nie mniej ważna w procesie projektowania była ekologia. Takie podejście podyktowało wybór konstrukcji domu oraz zastosowanych do budowy materiałów i udogodnień.  

Fot. Konrad Basan

Interesujsze się architekturą?

Sprawdź LABEL 63 – „Przestrzenie, które sprzyjają kreatywności. Z wizytą w domach twórczych osób” oraz &LIVING 30 – „Małe wnętrza z wielką duszą. Architektoniczna kreatywność w niewielkich przestrzeniach”!

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2 Wnętrza

Ona jedna a ich trzech ... i ich 60 m2

Wspólnie stworzyli przestrzeń w której żyją w zgodzie ze sobą a ich wnętrze w pełni uosabia to kim są, o czym marzą i do czego zmierzają. To ich kolejne mieszkanie do wyboru którego trochę skłoniła ich powiększająca się rodzina.

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.