TOP 10. Najlepsze polskie domy 2023 roku
Wille, domy jednorodzinne i jedna modernizacja istniejącego obiektu. Oto ranking 10 projektów polskich domów, które w 2023 roku wzbudziły największe zainteresowanie naszych czytelników. Są wśród nich budynki nagradzane, jak i bardziej kameralne propozycje.
Autor: Redakcja LABEL
Dom pod Warszawą w klimacie kalifornijskich willi z lat 50., projekt: MFRMGR Architekci
Dom Parterowy K25, to jedna z ostatnich realizacji warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci. Jednym z głównych założeń była budowa parterowego domu, który dawałby jego właścicielom poczucie intymności. Klientom zależało też na jasnych i przestronnych wnętrzach oraz powierzchni domu ograniczonej do maksymalnie 200 m2. Bryła budynku przywodzi na myśl kalifornijskie wille z lat 50. ubiegłego wieku, a sami architekci porównują ją do papierowego pawilonu.
Fot. ONI Studio
Dom na skarpie nad Wisłą, projekt: 77STUDIO architektury
„Dom 35.35” to najnowsza realizacja projektu od warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. Budynek jest przykładem świadomego wykorzystania wyjątkowych walorów przyrody. Horyzontalna bryła niemal wrasta w zielone zbocze, nawiązuje też dialog z rzeką, która staje się istotnym punktem odniesienia. Projekt został nagrodzony w konkursach European Property Awards i SARP.
Fot. Piotr Krajewski
Mikrokamienica, projekt: BXB Studio
Dom zaprojektowany przez pracownię BXB Studio zdobył Nagrodę Roku SARP 2023 w kategorii „Budynek mieszkalny jednorodzinny”. Mikrokamienica to niewielki kompleks mieszkalny, który znajduje się na krakowskim Zakrzówku. Budynek ma zaledwie 70 m2 powierzchni. Kształt bryły wymusiła wąska i ciasna działka, wciśnięta pomiędzy zabudowę mieszkaniową, kameralną ulicę i drzewa, które architekci postanowili zachować.
Fot. Piotr Krajewski
Dom nad brzegiem Narwi, projekt: Mobius Architekci
Projektu domu „Dune” pracowni Mobius Architekci pod kierownictwem Przemka Olczyka został nagrodzony w konkursie European Property Awards 2023-2024 w kategorii „Rezydencje jednorodzinne”. Ta niezwykła willa została dopasowana do zastanej przyrody. Jej wygięta w łuk bryła przypomina fałdę terenu. Rozpościera się nad skarpą, nawiązując formą do wijącej się obok rzeki Narew. Kształt tego 1500-metrowego domu przypomina nadmorską wydmę, skąd pochodzi nazwa projektu, czyli „Dune”.
Fot. Paweł Ulatowski
Modernizacja domu autorstwa Romualda Gutta, projekt: TZA
Ten niezwykły dom w zabudowie bliźniaczej, wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku, znajduje się na Starym Żoliborzu. Jego elewacja wykonana jest z cementowej cegły, charakterystycznej dla modernistycznego architekta Romualda Gutta, autora projektu budynku. Za projekt budynku odpowiadają Aleksandra Targońska, Marcin Zadrożny i Daniel Małek, zaś za aranżację wnętrza Magdalena Zalewska. Nadzór nad inwestycją pełnił Mariusz Kałucki Artprofi.
Fot. Marcin Grabowiecki
Dom w Tychach inspirowany mistrzami architektury, projekt: DD Architekci
Wygląda niczym białe pudełko. Żadnych ozdobników, modnych detali i gadżetów. Dla twórców projektu tego rodzinnego domu, pracowni DD Architekci, to funkcja jest najważniejsza oraz zakotwiczenie budynku w otoczeniu. Tworząc tę minimalistyczną bryłę inspirowali się filozofią projektową jednych z najwybitniejszych współczesnych architektów - Shigeru Bana i Eduardo Souto de Moury.
Fot. Tomasz Burzyński
Rodzinny dom pod Warszawą w symbiozie z naturą, projekt: Oliwer Rasztawicki
Ten parterowy dom znajduje się zaledwie 40 minut drogi od centrum Warszawy. Stanął na gęsto porośniętej drzewami działce w pobliżu lasu. To właśnie otaczająca go natura miała duży wpływ na filozofię projektową i ostateczny wygląd domu. Budynek okala głęboki podcień, od części dziennej domu tworzy on taras z bezpośrednim dostępem do ogrodu. Bryłę postawiono na rzucie w kształcie litery L, wpasowując ją dzięki temu w rosnące na działce drzewa i eliminując tym samym ich wycinkę.
Fot. ONI Studio
Rodzinny dom w Iławie wpisany w małą działkę, projekt: IFA Group
Bryłę tego domu nakreśliło położenie działki. To właśnie ze względu na jej lokalizację inwestor wybrał to miejsce pod budowę rodzinnego domu. Budynek usytuowany tuż przy rzece Iławce miał być zwrócony w kierunku wody, by mieszkańcy mogli cieszyć się tym widokiem. Dom stanął na wąskiej działce, która kończy się widokiem na rzekę. Bryła przybrała charakterystyczny kształt litery V.
Fot. Kroniki.Studio
Ceglany Dom Las, projekt: Studio Onu
Architekt Kuba Tomaszczyk czerpie wszystko, co najlepsze z tradycji swojego rodzinnego regionu. Zanurzony w Kaszubach projekt zachwyca zastosowaniem cegły, z której powstał dekoracyjny detal fasady oraz wnętrzami, do których udało się przemycić nowoczesne akcenty. Dom Las składa się z dwóch brył – w jednej mieści się część mieszkalna o powierzchni 60 m2, w drugiej zaś warsztat dziadka. Pomiędzy nimi architekt zaprojektował miejsce na palenisko z siedziskiem w kształcie kręgu. Budynki zwrócone są w kierunku otwartej polany, tak by zapewnić jak najlepszy widok z okien.
Fot. Martyna Rudnicka
Hybrydowy dom w Konstancinie, projekt: BDR Architekci
Zarówno dla architektów jak i właścicieli tego domu, najważniejsze było otwarcie budynku na otaczający go ogród. W ten sposób to natura stała się najważniejszym elementem wystroju wnętrza. Nie mniej ważna w procesie projektowania była ekologia. Takie podejście podyktowało wybór konstrukcji domu oraz zastosowanych do budowy materiałów i udogodnień.
Fot. Konrad Basan