Architektura

Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze– wystawa w Pawilonie Polskim w Wenecji otwarta!
Jak budować poczucie bezpieczeństwa w czasach niepewności? Ekspozycja Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze, otwarta właśnie w Pawilonie Polskim w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji, podejmuje próbę odpowiedzi na to pytanie z perspektywy architektury, sztuki i antropologii codziennych gestów. Interdyscyplinarny projekt zespołu w składzie: Aleksandra Kędziorek, Krzysztof Maniak, Katarzyna Przezwańska i Maciej Siuda pokazuje, że poczucie bezpieczeństwa zapewniają nie tylko przepisy, ale też rytuały, symbole i emocjonalne relacje z przestrzenią.

Dom, który znika w krajobrazie
Wyobraźcie sobie dom, który znika w otaczającym krajobrazie. Nie przez kamuflaż, lecz przez dialog z naturą. Dom Banánka to mistrzowski przykład architektury, która nie walczy z otoczeniem, a harmonijnie się w nie wtapia. Zlokalizowany w zacisznej dolinie słowackiej miejscowości Banka, projekt studia PAULÍNY HOVORKA ARCHITECTS pokazuje, jak wykorzystać surowe materiały i minimalistyczne formy, by stworzyć przestrzeń, która oddycha w rytm otaczającego ją lasu.

Dom wtopiony w nadwiślańską skarpę. Nowy projekt 77Studio architektury
„Dom w Skarpie” – nowy projekt warszawskiego 77Studio architektury – wyróżnia się wrażliwością na kontekst miejsca, widok i przyrodę. Harmonizuje z nadwiślańskim krajobrazem, zapewniając mieszkańcom poczucie prywatności i bliskość natury.

Nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu. „Plantstoria” opowiada o osiedlu w Ciechanowie
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Plantstoria”, której wernisaż odbędzie się już 15 maja o godzinie 18.00. Ekspozycja opowiada historię powstania osiedla w Ciechanowie, zaprojektowanego i zbudowanego przez III Rzeszę podczas II wojny światowej. Podobne założenia mieszkalne, z ich charakterystyczną architekturą, spotykamy dziś w wielu polskich miastach – często określane są mianem „poniemieckich” lub „Berlinków”.

Ultrakolorowy domek działkowy w Warszawie. To miejska oaza znanej piosenkarki i twórcy animacji
Co się stanie, gdy spotkają się dwie twórcze osobowości i architekci z zamiłowaniem do koloru? Możecie być pewni, że będzie ciekawie! Ten domek ROD położony zaledwie kilka stacji metra od centrum Warszawy to prawdziwa miejska przystań pulsująca żywymi barwami.

Future Architecture Forum 2025 już 7 maja – jakie tematy obejmie konferencja?
Jak będzie wyglądała architektura przyszłości? W jaki sposób nowe technologie wpływają na kształtowanie przestrzeni mieszkalnych i użytkowych? Jaką rolę odgrywa psychologia perswazji w projektowaniu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą wybitni eksperci z Polski i Europy podczas prestiżowej konferencji Future Architecture Forum 2025. Connected by Gira. Wydarzenie odbędzie się już 7 maja 2025 r. w Reducie Banku Polskiego w Warszawie i zgromadzi architektów, projektantów wnętrz oraz ekspertów technologicznych, którzy wspólnie będą debatować o przyszłości nowoczesnych przestrzeni.

Hotel Ses Sucreres: Zrównoważony luksus w sercu Minorki
W malowniczym centrum miasteczka Ferreries na Minorce powstała przestrzeń, która z szacunkiem do lokalnej tradycji, ale z nowoczesnym zacięciem, redefiniuje pojęcie komfortu i stylu życia. Hotel Ses Sucreres, poddany rozbudowie i modernizacji, jest projektem, który zdaje się łączyć historię wyspy ze współczesnością. Za tę wyjątkową transformację odpowiadają architekci Pilar Calderón i Marc Folch z Calderon-Folch Studio.

Zrównoważony rozwój w centrum uwagi – czwarta edycja ARCHITECT@WORK już w maju
Koncepcja ARCHITECT@WORK od samego początku wzbudzała zainteresowanie wśród polskiej społeczności architektów i projektantów. To branżowe wydarzenie odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na innowacje, współpracę i inspiracje na polskim rynku. Od debiutu w 2022 roku stało się ono ważną platformą wymiany kreatywnych idei i prezentacji nowatorskich rozwiązań w środowisku architektonicznym i designerskim.

Beton, drewno i figowiec. Nowoczesny dom w Sydney otwarty na naturę i rodzinne życie
Na końcu spokojnej uliczki, w zielonej dzielnicy Rose Bay w Sydney, powstał wyjątkowy dom. Nosi nazwę Casa Figueira – od rosnącego na działce stuletniego figowca, który nadał ton całej koncepcji. To właśnie ten drzewny olbrzym stał się symbolem zakorzenienia, trwałości i relacji z naturą. Dom, choć nowoczesny, jest ciepły i pełen życia – tak jak jego zielone otoczenie.

Polska wystawa na Biennale w Wenecji zbada ochronną funkcję architektury
Od 10 maja do 23 listopada 2025 roku Pawilon Polski na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury (Biennale Architektury) w Wenecji stanie się przestrzenią refleksji nad rolą architektury w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Wystawa „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze” odwoła się do pierwotnej funkcji architektury jako schronienia przed zagrożeniami – zarówno naturalnymi, jak i wynikającymi z działalności człowieka.

Andy Warhol w lobby. Nowe Apartamenty Gutenberga w Warszawie
Warszawa zyskuje nową inwestycję klasy premium – Apartamenty Gutenberga, które właśnie wchodzą do sprzedaży. To najnowszy projekt z prestiżowej linii Archicom Collection, zlokalizowany w sercu dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Towarowa22. Projekt przyciąga nie tylko lokalizacją i wysokim standardem wykończenia, ale również oryginalnym dziełem Andy’ego Warhola, które znajdzie się w lobby budynku.

Nie przegap: Wystawa „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” we Wrocławiu
Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na wystawę prezentującą sylwetkę architektka Jakuba Szczęsnego. Wszechstronna twórczość tego bohatera pozwala zgłębić zagadnienia, które stawia w centrum większości swoich projektów – design i społeczeństwo.