10 pomysłów na wyspę kuchenną
Są sercem wielu współczesnych kuchni i centrum życia domowego. Ewoluowały od praktycznych stolików po niebanalne meble. Przedstawiamy 10 aranżacji z wyspą kuchenną w roli głównej.
Autor: MB
Z dwoma blatami
Ta zabudowa to wspólny projekt szwedzkiej firmy Nordiska Kok i pracowni AO/JN Interiors. Marmurem wykończono blat roboczy oraz położony nieco niżej blat, który służy jako stół. Resztę zabudowy wykonano z jasnego drewna.
Fot. Kristofer Johnsson
Z przegrodą
Dla właścicieli tego warszawskiego mieszkania zaprojektowanego przez Kamilę Palmowską bardzo ważne było oddzielenie kuchni od salonu. Architektka wykorzystała w tym celu przeszklenie z czarnymi szprosami.
Fot. Kamila Palmowska
Z niszą na krzesła
Wyspa bardzo często służy jako dodatkowy stół przy którym można zjeść szybkie śniadanie lub przekąskę. Architektka Suzanne Gorman zaprojektowała w meblu niszę, w którą można wsunąć hokery, tak by nie przeszkadzały w ciągu dnia.
Fot. Prue Ruscoe; stylizacja: STUDIO CD
Z ozdobną nogą
Wyspa nie musi być monolitem – w tym meblu projektu Elżbiety Sawickiej z pracowni em2 blat wyspy częściowo wsparto na walcowatej, bordowej nodze.
Fot. ZASOBY STUDIO
Z opuszczonym blatem
Architektka Anna Wajda-Szczęsna ze Studio Wajda w tym wrocławskim mieszkaniu bawi się blatem wyspy – część cienkiego marmuru pokryła też boczną ścianę mebla.
Fot. Natalia Mańczak
Eksplozja koloru
Pracownia Chroma Studio z koloru uczyniła największy atut wnętrza. Wyspa w kolorze błękitu królewskiego to mocny punkt tego mediolańskiego mieszkania. Projektanci zgrali z nią kolor żywicy na podłodze i wykończenia łuku wejściowego.
fot. Riccardo Gasperoni, stylizacja: Elga Ancona
Kamienna rzeźba
To kolejna propozycja szwedzkiej marki Nordiska Kok. Mebel wykończono kamieniem o pięknym, plastycznym rysunku. Warto zwrócić uwagę na podstawę mebla – płyty nachodzą na siebie schodkowo, tworząc dekoracyjny detal.
fot. materiały prasowe
Połączona z zabudową
Dorota Kwiecień i Gabriela Gajek z pracowni PIM Concept w tym krakowskim mieszkaniu wyspę zintegrowały zresztą dolnych szafek, w ten sposób tworząc zabudowę w kształcie litery U i zyskując przedłużony blat roboczy.
Fot. Pietruszka Fotografia
Na dwóch nogach
Ta niebanalna wyspa w jednym z poznańskich mieszkań to projekt pracowni Mili Młodzi Ludzie. W szerszej z nóg mebla ukryto drzwi, za którymi schowany jest dopływ umywalki.
Fot. PION Studio
Z przesunięciem
By uzyskać ciekawą kompozycje architekci z czeskiej pracowni No Architects ustawili wyspę asymetrycznie względem głównej zabudowy kuchennej.
Fot. Studio Flusser
Szukasz inspiracji?
Sprawdź LABEL 60 – „Rewolucyjne i rewelacyjne lata 60. XX wieku” i &LIVING 28 – „Najpiękniejsze wille i kameralne hotele w Europie”!