TOP 8: Te polskie domy zdobyły Wasze serca w 2024 roku

Współczesne polskie projekty architektoniczne wciąż charakteryzują minimalizm, poszanowanie zastanej natury i naturalne materiały. Na podstawie naszych statystyk wysnuliśmy jeszcze jeden wniosek – w ubiegłym roku naszych czytelników szczególnie interesowały domy rekreacyjne. Wygląda na to, że Polacy zaczynają doceniać sztukę odpoczynku! Jakie inne projekty cieszyły się dużą popularnością? Sprawdźcie!

Autor: JS, MB

Dodaj do ulubionych artykułów Usuń z ulubionych artykułów

1. Miejska oaza znanej piosenkarki i twórcy animacji

Zdjęcia: Piotr Maciaszek

Wymarzoną miejską oazę piosenkarka Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska, oraz animator Grzegorz Wacławek, jej mąż, znaleźli na działce położonej na styku Śródmieścia i Żoliborza. Nie miał to być kolejny typowy domek ROD, a projekt, który oddałby ich kreatywne osobowości. Ich marzenia zrealizowali Piotr Maciaszek i Karol Pasternak z pracowni NOKE Architects.

Domek odwrócony jest plecami do wejścia i stopniowo wyłania się z zieleni dopiero po wkroczeniu do ogródka. Prowadzi do niego meandrująca ścieżka z czerwonych kamieni, której towarzyszy instalacja artystyczna. Z czasem domek zarośnie zielenią, a o jego obecności przypominać będzie jedynie czerwony komin łazienki.

2. Swoosh House w podwarszawskich Strzykułach

Zdjęcia: Oskar Tuszyński

Umiar i niepowtarzalność – te dwie cechy architektury były najważniejsze dla inwestorów, którzy postanowili postawić rodzinny dom w podwarszawskich Strzykułach. Lekka, niebanalna bryła to dzieło autorskiej pracowni prowadzonej przez architekta Pawła Lisa.

Koncepcja domu opiera się na nietuzinkowym układzie, gdzie parter stanowi wydłużoną podstawę, a piętro zostało osadzone ukośnie względem jego osi. Łukowato wygięta ściana piętra podkreśla tę dynamikę, nadając budynkowi lekkości i płynności formy. Nietypowa bryła pozwala na optymalne wykorzystanie światła dziennego i otwarcie wnętrz na otaczającą zieleń.

3. Dom w otoczeniu wielkopolskich wzgórz i pastwisk

Zdjęcia: Przemysław Turlej

Pośród malowniczych wzgórz Krainy Stu Jezior w Wielkopolsce powstał wyjątkowy projekt architektoniczny – „Dom przy Pastwisku”. Wkomponowany w bogaty naturalny krajobraz, pełen łąk, pastwisk i gęstych lasów, dom ten stanowi przykład nowoczesnego podejścia do architektury w harmonii z przyrodą. Za realizację odpowiadają Roderyk Milik i Mateusz Jóźwiak z pracowni RMK.A, którzy stworzyli przestrzeń idealną do wypoczynku z dala od zgiełku miasta.

Bryła domu to harmonijne połączenie przestrzeni dziennej parteru z antresolą, skąd można podziwiać pasące się w oddali owce. Konstrukcja nawiązuje do topografii terenu, a różnica wysokości parteru została dostosowana do nachylenia działki, tworząc funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.

4. Loop House spod kreski Mobius Architekci


Zdjęcia: Paweł Ulatowski

Projekt pracowni Mobius to nie tylko budynek – to przestrzeń, która w naturalny sposób dialoguje z krajobrazem, stając się symbolem architektury, w której estetyka, funkcjonalność i natura współistnieją w pełnej zgodzie.

Dom autorstwa pracowni Przemka Olczyka został zaprojektowany w sposób, który współgra z naturalnym ukształtowaniem terenu. Umiejscowiony na rozległej, malowniczej działce, zdaje się wyrastać z krajobrazu, jakby zawsze tam był. Architektura budynku została subtelnie wkomponowana w otoczenie, tworząc iluzję lekkiego, niemal lewitującego nad ziemią obiektu.

5. Jednorodzinny dom w Gdańsku

Zdjęcia: Paulina Hinz

Ten wyjątkowy dom, zaprojektowany przez gdyńskie studio Wojciecha Zaborniaka (WZAP), przyciąga wzrok nie tylko swoją asymetryczną bryłą i drewnianą elewacją, ale także przemyślaną aranżacją wnętrz autorstwa pracowni Kowalczyk Gajda Studio Projektowe.

W całości wykonany z betonowych elementów budynek pokrywa elewacja z drewna i grafitowej blachy. Asymetryczny kształt bryły stał się jednym z elementów charakterystycznych projektu. Wnętrze domu wyróżnia się surowością, którą projektantka postanowiła podkreślić, eksponując autentyczność i niedoskonałość betonowych ścian oraz sufitów.

6. Sielski dom na Suwalszczyźnie

Zdjęcia: Jędrzej Sokołowski

To projekt, który umożliwia wspólne spędzanie czasu w komfortowych warunkach przez trzy rodziny. „Od początku naszym zamiarem było zaprojektowanie domu w taki sposób, żeby pasował do lokalnego krajobrazu. Oznaczało to dla nas bezpośrednie odniesienie do lokalnej tradycji domów drewnianych” – opowiadają Jan Strumiłło i Jan Dybowski, autorzy projektu architektonicznego.

Główne rozwiązania, które upodobniły bryłę domu do innych zabudowań wsi, to dwuspadowy dach, przeszklone ganki, elewacja pokryta szalówką, kamienna podmurówka i drewniane detale. Realizacja ma jednak szereg indywidualnych cech, które nadają jej unikalny charakter, takie jak kąt dachu mniejszy niż typowy dla tej okolicy, wole oczka na poddaszu, szerokie okapy czy łańcuchy zamiast rur spustowych.

7. Japandi pod Warszawą

Zdjęcia: Ewelina Ozdoba, Ewa Kaplarczyk

Ten dom dla ich właścicieli miał być odskocznią od życia w dużym mieście. Ukojenie miały przynieść otaczająca budynek przyroda i wnętrza oraz architektura zaprojektowana przez pracownię Kres Architekci.

Elewacja oraz dach domu zostały wykończone czarną blachą trapezową, której głęboki odcień kontrastuje z drewnianymi akcentami z termicznie obrabianej sosny. Techniczne elementy budynku zostały ukryte za ażurową elewacją, a rolowane okiennice zapewniły dodatkowe bezpieczeństwo. Z kolei projekt wnętrz odwołuje się do stylistyki japandi – połączenia japońskiej harmonii i skandynawskiego minimalizmu.

8. Dom Trójniak w Krakowie

Zdjęcia: Bartłomiej Drabik

Czasem ograniczenia prowadzą do kreatywnych i śmiałych rozwiązań. Tak było w przypadku domu w Krakowie projektu pracowni Superhelix założonej przez Bartłomieja Drabika. Dom, usytuowany na łagodnym stoku, choć położony na stosunkowo niewielkiej działce, harmonijnie wkomponowuje się w krajobraz. Ze względu na uwarunkowania otoczenia oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, budynek musiał zostać podzielony na trzy segmenty.

Taki układ pozwolił na optymalne wykorzystanie działki, jednocześnie spełniając wymogi lokalnych przepisów. Kluczowym było, by kalenica domu znajdowała się równolegle do sąsiedniej drogi, co wymusiło  przesunięcia bryły, tworząc ciekawą kompozycję architektoniczną.

Brak produktów w koszyku

+ Dodaj prenumeratę

Produkty brutto 0,00 zł

Produkty netto 0,00 zł

Aktywowano kupon:

Podsumowanie 0,00 zł

Przejdź do zamówienia

LABEL Magazine

LIVING Magazine



Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową Lifestyle

Polska licealistka stworzyła „kosmetyki” do walki z przemocą domową

Przymusowa domowa kwarantanna to dla niektórych pułapka bez możliwości ucieczki. Ofiary przemocy domowej zostały zamknięte w swoich domach wraz z krzywdzącymi ich agresorami. Polska licealistka stworzyła niezwykłą inicjatywę, która ma pomóc walczyć z przemocą domową podczas epidemii.

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października Sztuka

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa rusza 12 października

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkową wystawę „Picasso”, która przeniesie nas w fascynujący świat twórczości jednego z najważniejszych artystów XX wieku – Pabla Picassa. Już od 12 października w ramach wydarzenia będzie można oglądać dzieła wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal...

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu! Dizajn

Złote dodatki do kuchni? Zobacz, jak wykorzystać ten elegancki kolor w swoim wnętrzu!

Złote dodatki do kuchni od wielu sezonów królują na szczycie aranżacyjnych trendów. Choć są nienachalne, bardzo wyraźnie akcentują luksusowy charakter przestrzeni. Jeśli marzy więc ci się elegancka kuchnia z nutą glamour, wprowadź złoto do domu. Oto jak wykorzystać ten kolor… ze smakiem.

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii Przewodnik

7 włoskich restauracji w Warszawie, w których poczujecie klimat Italii

Warszawa pokochała kuchnię włoską. W stolicy nie brakuje knajpek z neapolitańską pizzą czy daniami z różnych regionów Italii. Lista jest długa, można wybierać spośród trattorii, ristorante czy osterii. Prezentujemy subiektywny przegląd włoskich restauracji, w których nakarmicie nie tylko ciało,...

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą? Przewodnik

Gdzie zjeść i wypić nad Wisłą?

W tych restauracjach i barach zjecie wyśmienite jedzenie i wypijecie dobre drinki. Niestrudzonym imprezowiczom polecamy najlepsze miejsca na letnie wypady nad Wisłę, które karmią do późnych godzin nocnych.

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Ma tylko 31 m2 powierzchni, ale zachwyca aranżacją. Odwiedzamy piękną kawalerkę w Krakowie

Ta 31-metrowa kawalerka w Krakowie przeznaczona jest na wynajem krótkoterminowy. Zaprojektowanie jej wnętrza właściciele nieruchomości powierzyli Dianie Żurek i Gutkowi Girkowi z Furora Studio. Głównym założeniem aranżacji była zmiana oryginalnego układu i wydzielenie odrębnych stref...

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce Przewodnik

Slow living: 16 najciekawszych hoteli butikowych w Polsce

Kameralny gościniec na skraju Kaszub, pałac z widokiem na jezioro czy designerski hotel w centrum miasta? Przed zaplanowaniem urlopu o tych miejscach warto pamiętać.

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy Przewodnik

Najprzyjemniejsze restauracje z ogródkami w stolicy

Jedzenie na świeżym powietrzu po prostu smakuje lepiej. Gdzie w Warszawie połączymy rewelacyjne dania z klimatyczną atmosferą?

Piękno koloru Wnętrza

Piękno koloru

Projektantki pracę rozpoczęły od stworzenia palety barw. Z premedytacją zdecydowały się na kontrastowe odcienie zieleni i różu, dopełniając je granatem. Całość łączy geometria, która pojawia się na ścianach ale także w elementach wyposażenia. Gdański salon piękności „Tam, gdzie lubię" zachwyca!

Mieszkanie w stylu vintage Wnętrza

Mieszkanie w stylu vintage

Dziś zapraszamy do nowojorskiego mieszkania, za którego projekt odpowiada pracownia Frederick Tang Architecture. Z apartmentu rozciąga się bajeczny widok - mieści się ono bowiem na 13-tym piętrze wieżowca w stylu art deco pochodzącego z 1926 roku!

Gdzie kupować książki w Warszawie? Przewodnik

Gdzie kupować książki w Warszawie?

Dla nałogowych pożeraczy książek — oto najlepsze księgarnie w stolicy, bez których trudno byłoby o dobrą lekturę na podróż, wakacje czy popołudnie z herbatą.

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów Sztuka

Jean-Michel Basquiat, czyli buntownik wart miliardy dolarów

Jego prace kupili m.in. Madonna, Jay-Z, Leonardo DiCaprio czy Johnny Depp. Gdyby dziś wycenić wszystkie dzieła Basquiat’a, ich rynkowa wartość przekroczyłaby kilka miliardów dolarów. Swój pierwszy obraz Cadillac Moon (1981) sprzedał wokalistce Debbie Harry, frontmance punkrockowego zespołu Blondie...

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM Wnętrza

Wnętrze miesiąca: Jak wydobyć potencjał 58-metrowego mieszkania? Tak zrobiła to pracownia NAM

Wnętrze tego 58-metrowego mieszkania w Poznaniu powstało na zlecenie jednego z deweloperów. Pełni funkcję tzw. mieszkania pokazowego – ma przedstawiać potencjał aranżacyjny przestrzeni. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu pracownia NAM uwzględniła na tej powierzchni salon z kuchnią, sypialnię,...

Eklektyczne wnętrze na Sarniej Wnętrza

Eklektyczne wnętrze na Sarniej

Powszechnie mówi się, że kluczem do trwałego i udanego związku jest znalezienie idealnej równowagi, balansu, złotego środka. Właśnie ta myśl przyświecała podczas projektowania architektce wnętrz ze studia LaskowskaWnętrza.

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER” Lifestyle

Immersyjna podróż w głąb ludzkiego ciała. BMW Art Club. Przyszłość to sztuka zaprasza na wystawę VR „EVOLVER”

Zobacz, jak tlen przemierza struktury ukryte głęboko pod skórą. Dzięki technologii VR twórcy spektaklu pokazują proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do świata zewnętrznego. Widzom...

Gdyńskie klasyczne inspiracje Wnętrza

Gdyńskie klasyczne inspiracje

W Gdyni niemal od zawsze tradycja przenikała się z nowoczesnością. To miasto-ikona modernistycznej architektury kryje w sobie tak wiele i wciąż inspiruje!

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce? Lifestyle

Gdzie można zjeść najlepsze lody w Polsce?

Pomimo że pogoda jeszcze nas nie rozpieszcza, wielu z nas rozpoczęło już sezon delektowania się lodami w plenerze. W redakcji lubimy te oryginalne smaki – lody z hibiskusa, bzu czy awokado, ale doceniamy też te klasyczne, na przykład waniliowe, czekoladowe czy truskawkowe. Gdzie w Polsce można...

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką Lifestyle

Jak mieszkają Koreańczycy? Rozmowa z Wiolą Błazucką

Białe meble na wysoki połysk, duże okna, które trudno umyć i masa gadżetów kuchennych oraz elektronicznych. O tym, jak się urządza mieszkania w Korei Południowej opowiada nam Wiola Błazucka, która prowadzi swój kanał na YouTube Pierogi z Kimchi.

Apartament w starej kamienicy Wnętrza

Apartament w starej kamienicy

To jasne, przestronne 100 metrowe mieszkanie znajduje się w secesyjnej kamienicy w sercu poznańskiej Wildy. Ta historyczna dzielnica Poznania niegdyś ciesząca się złą sławą obecnie przechodzi transformację. Kolejne kamienice zostają odrestaurowane, powstają modne restauracje i kawiarnie.

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour” Lifestyle

Kalkulator wyliczy, kiedy będzie „Golden Hour”

„Golden Hour” to popularna wśród profesjonalnych fotografów i miłośników zdjęć godzina, kiedy to słońce daje wyjątkowo malowniczą, złotą poświatę, która pięknie wychodzi na zdjęciach. Nie dziwi więc, że niektórzy fani fotografii potrafią wyczekiwać tej pory godzinami.

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt Wnętrza

Mieszkanie w Tychach, w którym każdy przedmiot budzi zachwyt

W projekcie tego 100-metrowego mieszkania, zlokalizowanego w Tychach, biała baza ścian oraz jasnoszara posadzka z żywicy stanowią tło dla wyjątkowych kompozycji przestrzennych. Ikoniczne meble vintage z okresu modernizmu Gosia Kotyczka z OBIEKTY STUDIO zestawiła z dziełami malarskimi i graficznymi...

W razie przyjęcia zgłoszenia na twój adres e-mail zostanie wysłane potwierdzenie.
Label Magazine zastrzega sobie selekcję zgłoszeń.