TOP 8: Te polskie domy zdobyły Wasze serca w 2024 roku
Współczesne polskie projekty architektoniczne wciąż charakteryzują minimalizm, poszanowanie zastanej natury i naturalne materiały. Na podstawie naszych statystyk wysnuliśmy jeszcze jeden wniosek – w ubiegłym roku naszych czytelników szczególnie interesowały domy rekreacyjne. Wygląda na to, że Polacy zaczynają doceniać sztukę odpoczynku! Jakie inne projekty cieszyły się dużą popularnością? Sprawdźcie!
Autor: JS, MB
1. Miejska oaza znanej piosenkarki i twórcy animacji
Zdjęcia: Piotr Maciaszek
Wymarzoną miejską oazę piosenkarka Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska, oraz animator Grzegorz Wacławek, jej mąż, znaleźli na działce położonej na styku Śródmieścia i Żoliborza. Nie miał to być kolejny typowy domek ROD, a projekt, który oddałby ich kreatywne osobowości. Ich marzenia zrealizowali Piotr Maciaszek i Karol Pasternak z pracowni NOKE Architects.
Domek odwrócony jest plecami do wejścia i stopniowo wyłania się z zieleni dopiero po wkroczeniu do ogródka. Prowadzi do niego meandrująca ścieżka z czerwonych kamieni, której towarzyszy instalacja artystyczna. Z czasem domek zarośnie zielenią, a o jego obecności przypominać będzie jedynie czerwony komin łazienki.
2. Swoosh House w podwarszawskich Strzykułach
Zdjęcia: Oskar Tuszyński
Umiar i niepowtarzalność – te dwie cechy architektury były najważniejsze dla inwestorów, którzy postanowili postawić rodzinny dom w podwarszawskich Strzykułach. Lekka, niebanalna bryła to dzieło autorskiej pracowni prowadzonej przez architekta Pawła Lisa.
Koncepcja domu opiera się na nietuzinkowym układzie, gdzie parter stanowi wydłużoną podstawę, a piętro zostało osadzone ukośnie względem jego osi. Łukowato wygięta ściana piętra podkreśla tę dynamikę, nadając budynkowi lekkości i płynności formy. Nietypowa bryła pozwala na optymalne wykorzystanie światła dziennego i otwarcie wnętrz na otaczającą zieleń.
3. Dom w otoczeniu wielkopolskich wzgórz i pastwisk
Zdjęcia: Przemysław Turlej
Pośród malowniczych wzgórz Krainy Stu Jezior w Wielkopolsce powstał wyjątkowy projekt architektoniczny – „Dom przy Pastwisku”. Wkomponowany w bogaty naturalny krajobraz, pełen łąk, pastwisk i gęstych lasów, dom ten stanowi przykład nowoczesnego podejścia do architektury w harmonii z przyrodą. Za realizację odpowiadają Roderyk Milik i Mateusz Jóźwiak z pracowni RMK.A, którzy stworzyli przestrzeń idealną do wypoczynku z dala od zgiełku miasta.
Bryła domu to harmonijne połączenie przestrzeni dziennej parteru z antresolą, skąd można podziwiać pasące się w oddali owce. Konstrukcja nawiązuje do topografii terenu, a różnica wysokości parteru została dostosowana do nachylenia działki, tworząc funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.
4. Loop House spod kreski Mobius Architekci
Zdjęcia: Paweł Ulatowski
Projekt pracowni Mobius to nie tylko budynek – to przestrzeń, która w naturalny sposób dialoguje z krajobrazem, stając się symbolem architektury, w której estetyka, funkcjonalność i natura współistnieją w pełnej zgodzie.
Dom autorstwa pracowni Przemka Olczyka został zaprojektowany w sposób, który współgra z naturalnym ukształtowaniem terenu. Umiejscowiony na rozległej, malowniczej działce, zdaje się wyrastać z krajobrazu, jakby zawsze tam był. Architektura budynku została subtelnie wkomponowana w otoczenie, tworząc iluzję lekkiego, niemal lewitującego nad ziemią obiektu.
5. Jednorodzinny dom w Gdańsku
Zdjęcia: Paulina Hinz
Ten wyjątkowy dom, zaprojektowany przez gdyńskie studio Wojciecha Zaborniaka (WZAP), przyciąga wzrok nie tylko swoją asymetryczną bryłą i drewnianą elewacją, ale także przemyślaną aranżacją wnętrz autorstwa pracowni Kowalczyk Gajda Studio Projektowe.
W całości wykonany z betonowych elementów budynek pokrywa elewacja z drewna i grafitowej blachy. Asymetryczny kształt bryły stał się jednym z elementów charakterystycznych projektu. Wnętrze domu wyróżnia się surowością, którą projektantka postanowiła podkreślić, eksponując autentyczność i niedoskonałość betonowych ścian oraz sufitów.
6. Sielski dom na Suwalszczyźnie
Zdjęcia: Jędrzej Sokołowski
To projekt, który umożliwia wspólne spędzanie czasu w komfortowych warunkach przez trzy rodziny. „Od początku naszym zamiarem było zaprojektowanie domu w taki sposób, żeby pasował do lokalnego krajobrazu. Oznaczało to dla nas bezpośrednie odniesienie do lokalnej tradycji domów drewnianych” – opowiadają Jan Strumiłło i Jan Dybowski, autorzy projektu architektonicznego.
Główne rozwiązania, które upodobniły bryłę domu do innych zabudowań wsi, to dwuspadowy dach, przeszklone ganki, elewacja pokryta szalówką, kamienna podmurówka i drewniane detale. Realizacja ma jednak szereg indywidualnych cech, które nadają jej unikalny charakter, takie jak kąt dachu mniejszy niż typowy dla tej okolicy, wole oczka na poddaszu, szerokie okapy czy łańcuchy zamiast rur spustowych.
7. Japandi pod Warszawą
Zdjęcia: Ewelina Ozdoba, Ewa Kaplarczyk
Ten dom dla ich właścicieli miał być odskocznią od życia w dużym mieście. Ukojenie miały przynieść otaczająca budynek przyroda i wnętrza oraz architektura zaprojektowana przez pracownię Kres Architekci.
Elewacja oraz dach domu zostały wykończone czarną blachą trapezową, której głęboki odcień kontrastuje z drewnianymi akcentami z termicznie obrabianej sosny. Techniczne elementy budynku zostały ukryte za ażurową elewacją, a rolowane okiennice zapewniły dodatkowe bezpieczeństwo. Z kolei projekt wnętrz odwołuje się do stylistyki japandi – połączenia japońskiej harmonii i skandynawskiego minimalizmu.
8. Dom Trójniak w Krakowie
Zdjęcia: Bartłomiej Drabik
Czasem ograniczenia prowadzą do kreatywnych i śmiałych rozwiązań. Tak było w przypadku domu w Krakowie projektu pracowni Superhelix założonej przez Bartłomieja Drabika. Dom, usytuowany na łagodnym stoku, choć położony na stosunkowo niewielkiej działce, harmonijnie wkomponowuje się w krajobraz. Ze względu na uwarunkowania otoczenia oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, budynek musiał zostać podzielony na trzy segmenty.
Taki układ pozwolił na optymalne wykorzystanie działki, jednocześnie spełniając wymogi lokalnych przepisów. Kluczowym było, by kalenica domu znajdowała się równolegle do sąsiedniej drogi, co wymusiło przesunięcia bryły, tworząc ciekawą kompozycję architektoniczną.