10 wnętrz ze świata, które zachwyciły naszych czytelników w 2023 roku
Czas na kolejne noworoczne podsumowanie. Tym razem przyglądamy się wnętrzom z całego świata, które w minionym roku zdobyły największą popularność wśród naszych czytelników. Jest wśród nich dużo klasycznych aranżacji, projekty inspirowane Skandynawią, Japonią i Belgią, loft, mikrokawalerka oraz nowoczesna interpretacja zabytkowego domu.
Autor: MB, JS
1. Mniej znaczy więcej. Ten stylowy apartament ma tyko 26 m2
Projekt: .PEAM
Zdjęcia: Maximilian Bridts
To niewielkie mieszkanie znajduje się w Monachium. Apartament ma tylko 26 m2 powierzchni. Właściciel od początku postawił zdecydowane wymagania: przytulne, a zarazem nowoczesne gniazdko, wygodne, z przestronną kuchnią, sypialnią we wnęce i miejscem do przechowywania. Ale to nie miał być kolejny typowy mikroapartament, a stylowe wnętrze urządzone w charakterystycznej dla pracowni .PEAM estetyce.
2. Polskie architektki odnowiły starą willę w Portugalii. Powstało nowoczesne wnętrze pełne światła
Projekt: KEMA Studio
Zdjęcia: Eliza Borkowska - KEMA studio
Eliza Borkowska i Magdalena Czapluk po wielu latach praktyki w portuglskich pracowniach architektonicznych zdecydowały się założyć własne biuro. Od 2015 roku prowadzą w Lizbonie pracownię KEMA Studio. Zaczynały od renowacji niechcianych i zapomnianych przestrzeni, w których dzięki współczesnym środkom wyrazu na nowo pojawiał się blask i życie. Takim projektem jest jedna z ich ostatnich realizacji – renowacja parteru i pierwszego piętra domu w centrum Estoril, miasta położonego na zachód od Lizbony i usytuowanego tuż nad Atlantykiem. Wzmianki o budynku pojawiły się już w 1897 roku, kiedy to zaczęto nazywać go “Vila Ferreira”.
3. U nauczycielki śpiewu w Ałmatach. Autorem projektu jest architekt i youtuber
Projekt: Fariz Mamedov
Zdjęcia: Damir Otegen / Stylizacja: Erekshe bureau
Jeden z najnowszych projektów architekta wnętrz i youtubera Fariza Mamedova urzeka przytulnością. Mowa o aranżacji niewielkiego mieszkania w Ałmatach, należącego do nauczycielki śpiewu. Projektantowi udało się tu wykreować przestrzeń idealną do odpoczynku. Właścicielka mieszkania często podróżuje ze swoimi uczniami, wspierając ich podczas rozmaitych konkursów wokalnych. Z tego względu głównym założeniem projektu było wykreowanie przestrzeni, w której inwestorka mogłaby odpocząć po powrocie z podróży służbowych, przechowywać pamiątki z wycieczek i rysować. Zależało jej również na uwzględnieniu w aranżacji miejsca do oglądania widoku za oknami.
4. Nowojorskie mieszkanie inspirowane belgijskimi wnętrzami
Projekt: And Studio (wnętrza), Elizabeth Roberts Architects (architektura)
Zdjęcia: Nicole Franzen / Stylizacja: Katja Greeff
Odwiedzamy nowojorski Manhattan, a ściślej do West Village! Znajduje się tu piaskowiec z 1867 roku, w którym mieści się klimatyczne mieszkanie o niebanalnym wnętrzu. Jego aranżacja zainspirowana została stylem pochodzącym z dosyć odległego od Nowego Jorku miejsca na Ziemi – mianowicie Belgii. W przemyślany sposób połączono tu charakterystyczne dla nich naturalne materiały, w tym drewno, marmur, len i mosiądz, ciepłą kolorystykę, przyjemne w dotyku faktury oraz pochodzące z Belgii wzornictwo. W apartamencie znalazły się m.in. belgijska pościel w barwach ziemi czy wyposażenie łazienkowe wyprodukowane przez belgijską markę Van Croneburg.
5. Kuba Tomaszczyk ze Studio Onu odnowił stary dom na Jutlandii. To sielskie wnętrze można wynająć
Projekt: Studio Onu
Zdjęcia: Martyna Rudnicka; stlizacja: Anna Salak
Architekt Kuba Tomaszczyk, założyciel Studio Onu, po raz kolejny udowadnia, że potrafi wsłuchiwać się w historię miejsc i przyrodę. Na Jutlandii swój drugi dom znalazł w opuszczonym wiejskim domu z 1931 roku. Odkrywając starą architekturę przefiltrował ją przez współczesne potrzeby. Dziś mieści się tam prywatne mieszkanie i butikowy apartament na wynajem. W przyszłości powstanie też pracownia Studio Onu i galeria sztuki.
6. Nowy Jork spotyka Paryż. Odwiedzamy zachwycający loft amerykańskiej pisarki i prawniczki
Projekt: Crystal Sinclair
Zdjęcia: Seth Caplan; Stylizacja: Mariana Marcki-Matos
Pomimo że apartament pisarki i prawniczki Jessici Wright zlokalizowany jest na nowojorskim Brooklynie, nie brakuje tu elementów charakterystycznych dla kamienicznych wnętrz prosto z Paryża: wysokich sufitów, białych ścian czy antyków. Za projekt wnętrza tego niezwykłego loftu odpowiada projektantka Crystal Sinclair. Apartament znajduje się w budynku będącym niegdyś magazynem firmy mydlarskiej. Na jego układ składa się duża otwarta przestrzeń z łazienką, przeszkloną ścianą i antresolą.
7. Nowy początek. Przytulne wnętrze mieszkania w Ałmatach
Projekt: sdelaemremont.kz
Zdjęcia: materiały prasowe
„Przeważnie gdy ludzie zgłaszają się do projektanta z prośbą o zaprojektowanie wnętrza ich domu, są szczęśliwi i podekscytowani. Niestety w tym przypadku było inaczej” – mówi Elina. Do architektki zgłosiła się bowiem kobieta, matka trójki dzieci, która pragnęła wyremontować mieszkanie po śmierci męża. Nowa aranżacja wnętrza miała mieć dla niej działanie niemal terapeutyczne, dlatego na projektantce ciążyła duża odpowiedzialność. Wspólnie z inwestorką postanowiła wykreować nową przestrzeń, nie porzucając do końca jej dawnego ducha.
8. Tęcza w paryskiej kamienicy. Miłośnicy pięknego wzornictwa będą zachwyceni!
Projekt: Batiik Studio
Zdjęcia: Romain Ricard / Stylizacja: Johanna Colombatti
Ten stylowy apartament znajduje się w haussmanowskiej kamienicy, położonej w 7. dzielnicy Paryża. Za projekt jego wnętrza odpowiada Batiik Studio. Wykreowana przez projektantki przestrzeń wyróżnia się nie tylko energetyzującą kompozycją kolorów oraz form. Unikatowość aranżacji nadają wspaniałe perły dizajnu i dzieła sztuki, których liczba przyprawia o pozytywny zawrót głowy.
9. Dom ze sztuką w centrum. Znakomity projekt pracowni Falken Reynolds
Projekt: Falken Reynolds
Zdjęcia: Ema Peter
W Kolumbii Brytyjskiej, nad brzegiem oceanu znajduje się dom, którego wnętrze kryje w sobie wspaniałe dzieła sztuki. Za projekt budynku odpowiadają pracownia Bo Form Architecture i Christian Foyd. Zaaranżowanie przestrzeni powierzono belgijskiej pracowni Falken Reynolds. Najważniejsza we wnętrzu jest należąca do właścicieli kolekcja modernistycznej sztuki. Inwestorom zależało też na podkreśleniu zachwycającego widoku na ocean. W celu wyeksponowania dzieł i wykreowania przestrzeni spójnej z barwami oceanu architekci postawili na naturalną paletę kolorów, w tym szarości, biele i bogate odcienie drewna.
10. Apartament w stylu japońskim w Berlinie. Oaza spokoju i harmonii
Projekt: Carlo Berlin
Zdjęcia: Daniel Schaefer
Jakie skojarzenia budzi hasło „japońskie wnętrze”? Minimalizm, delikatne materiały, takie jak jedwab czy papier ryżowy, artystyczne prace z drewna i ikebana. To samo pytanie zadała sobie projektantka Charlotte Wiessner, założycielka pracowni Carlo Berlin. Szybko pojęła jednak, że japońska estetyka wykracza daleko poza standardowe wyobrażenia. Dla swojej klientki, która wiele lat spędziła w Kraju Kwitnącej Wiśni, Charlotte Wiessner miała zaprojektować mieszkanie w berlińskiej dzielnicy Mitte, tuż przy placu Spittelmarkt.