Tak mieszkają polscy architekci i projektanci wnętrz. 8 inspirujących mieszkań i domów
Własne mieszkanie czy dom to dla architekta lub projektantka wizytówka własnego stylu. Bywa, że dopiero w swoich czterech kątach mogą poczuć zupełną swobodę projektowania wyzbytą z oczekiwań i wymagań klientów. Choć niektórzy przyznają, że to właśnie oni sami są swoimi najbardziej surowymi inwestorami. Przedstawiamy 8 wnętrz, które zaprojektowali dla siebie polscy architekci i projektanci.
Autor: Redakcja LABEL
Czerń, beton i drewno. W mieszkaniu Medarda Grabowskiego
To niewielkie, bo 43-metrowe mieszkanie w Krakowie, to lokum Medarda Grabowskiego, architekta i właściciela pracowni Black Locus. Nazywa je czule "niedźwiedzią jaskinią".
Trudno nie zauważyć, że do czerni architekt ma stosunek szczególny. Obok betonu i naturalnego drewna, to właśnie ten kolor był jednym z wnętrzarskich "must have" architekta.
Fot. Anna Laskowska Dekorialove
W eklektycznym domu architektki Hanny Pietras
Na wnętrze domu architektki Hanny Pietras składają się naturalne materiały, różnorodne struktury i kolory. Niemały wpływ na jego aranżację miało otoczenie lasu. Inspirując się naturą, dokonano wyboru nie tylko wzorów, ale też drewnianego wyposażenia. Aranżacja wnętrza jest wynikiem współpracy właścicielki domu z architektką Anną Petrovą.
Hanna Pietras uwielbia eklektyczne wnętrza i od początku wiedziała, że taka też musi być jej przestrzeń do życia.
Fot. Follow The Flow Studio
Hotelowa elegancja, klasyki dizajnu i sztuka
Projektant Szymon Mrózek dzieli czas między Warszawę a Bielsko-Białą. To właśnie w tym drugim z miast urządził dla siebie przytulne mieszkanie typu studio, w którym mieszka, gdy wpada do tej części Polski. Projektując apartament, inspirował się hotelowymi wnętrzami, którym bacznie się przygląda podczas licznych podróży.
Architektowi na powierzchni 50 m2 udało się stworzyć przestrzeń, która urzeka połączeniem dobrego dizajnu, sztuki i szlachetnych materiałów.
Fot. NIKOSLAB
Wnętrze, które powstawało przez lata
Wstępny projekt swojego mieszkania architektka Sylwia Dudek z pracowni PolyArch przygotowała kilka lat temu. W aranżacji projektantka pozostawiła miejsce na to, aby mieszkanie mogło zmieniać się i rozwijać wraz z jego mieszkańcami. W ten sposób powstała przestrzeń wyróżniająca się ciepłą, domową atmosferą i ponadczasowym, odpornym na przemijające trendy charakterem.
Mieszkanie Sylwii Dudek znajduje się w kamienicy w Krakowie. Architektka, gdy tylko lokal trafił w jej ręce, postanowiła zmienić w nim niemal wszystko – poza nośnymi ścianami.
Fot. ONI Studio
Vintage w domu Agnieszki Brzostek
Ten dom pod Krakowem architektka wnętrz Agnieszka Brzostek prowadząca autorską pracownię AB Concept Design zakupiła tak samo, jak przedmioty nabywane przez lata na pchlich targach – z drugiej ręki.
Choć Agnieszka Brzostek na co dzień tworzy bardziej w stylistyce haute couture swój dom chciała wypełnić stylem vintage. Ikony dizajnu i przedmioty z duszą trafiły tu z wielu zakątków świata.
Fot. Paweł Ulatowski
Wnętrze jak scena
W samym sercu Krakowa mieszka i pracuje Natalia Horak – współwłaścicielka studia projektowego Lessness, która z wykształcenia i zawodu jest również scenografką. W jej mieszkaniu przeplatają się nawiązania do natury i przedmioty z planów filmowych.
Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, dlatego każda jego ściana ma wyjątkową, historyczną fakturę. Bazę aranżacji stanowi zestawienie czerni i bieli.
Fot. Migdał Studio
Eklektyczne mieszkanie projektantki wnętrz i ceramiczki z Projekt Ładniej
To wnętrze zaprojektowała dla siebie i swojego męża Jacka, projektantka wnętrz i ceramiczka z pracowni Projekt Ładniej Alicja Podhajska-Godyń. Alicja zakochała się w tym mieszkaniu od pierwszego wejrzenia.
Wnętrze przeszło generalny remont łącznie ze zmianą całego układu funkcjonalnego i wszelkich instalacji prawie 8 lat temu i nadal się nie nudzi, co jego projektantka uważa za jego największą zaletę.
Fot. Hanna Połczyńska / kroniki.studio
Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim
W krakowskim mieszkaniu Magdaleny Gajdy z pracowni Gajda Design dominuje minimalizm, naturalne materiały i motyw wody. W wielu miejscach można zauważyć powtarzające się linie prowadzone po łuku, nawiązujące do fal oceanu.
Ważną rolę w mieszkaniu Magdaleny Gajdy odgrywa też światło – to naturalne jak i dobrze dobrane oświetlenie.
Fot. ONI Studio