Mieszkania w polskich kamienicach. 8 najciekawszych projektów
Mieszkania w kamienicach to kopalnia wnętrzarskich inspiracji. W niektórych wyeksponowano historyczne detale, w innych klasykę zastąpiono nowoczesnością. Oto 8 wnętrz w polskich kamienicach, które ostatnio nas zachwyciły.
Autor: MB, JS
Malowane sztukaterie i kolorowe meble, projekt: Wajda Studio
Wnętrze zaprojektowane przez Annę Wajdę-Szczęsną znajduje się w zabytkowej kamienicy na poznańskim Łazarzu. Imponująca wysokość 3,4 metra i oryginalne detale przypominają o dawnej świetności miejsca.
Typowy dla kamienic amfiladowy układ wnętrz dostosowano do współczesnych potrzeb. Architektka podkreśliła też zdobne sztukaterie, malując je na ciemnoszary kolor.
Fot. Natalia Mańczak
Mieszkanie we Wrocławiu z domowym biurem i ukrytymi szafkami kuchennymi, projekt: Iga Majorek
Aż trudno uwierzyć, że to 90-metrowe mieszkanie znajduje się w XVIII – wiecznej kamienicy na wrocławskim Starym Mieście. Przez lata i liczne remonty nie ocalały oryginalne detale we wnętrzu.
Kamieniczny charakter wnętrza zdradzają jedynie duże okna i spora wysokość pomieszczeń. Właścicielce mieszkania zależało przede wszystkim na przytulności mieszkania i oraz na tym, by wydzielić we wnętrzu część na domowe biuro.
Fot. Zasoby Studio
Błękit i zieleń. Rodzinne mieszkanie na Starym Mokotowie, projekt: pracownia MAP
Mieszkanie znajduje się w kamienicy, która przetrwała II wojnę światową, a wybudowano ją tuż przed jej wybuchem w 1939 roku. Budynek przy al. Niepodległości zaprojektował duet polskich starchitektów czasów przedwojnia – Józef Sigalin i Jerzy Gelbard.
Kamienica zachowała piękną elewację, klatkę schodową i starą windę. Również wnętrze mieszkania, do którego zaglądamy, niewiele zmieniło się od czasów przedwojennych. Wymagało ono więc generalnego remontu i dostosowania go do współczesnych standardów i potrzeb właścicieli.
Fot. Mood Authors
Klasyczna elegancja w Sopocie, projekt: Kohlrabi
Choć oprócz starego pieca kaflowego nie zachował się tu żaden historyczny detal, architekci z pracowni Kohlrabi zadbali o to, by w tej sopockiej kamienicy z początku XX wieku znowu zagościła dawna elegancja.
Klimat dawnych kamienicznych wnętrz udało się utrzymać, odtwarzając m.in. oryginalną stolarkę okienną i drzwiową oraz stosując sztukaterie i szlachetne materiały, takie jak kamień, drewno czy mosiądz.
Fot. Stanisław Zajączkowski
Perły dizajnu, ciepłe kolory i wysokie sufity, projekt: Zofia Wyganowska i Agata Melerska
Tym razem zaglądamy do kamienicy z 1913 roku zlokalizowanej na warszawskim Śródmieściu. Budynek utrzymany w secesyjnej stylistyce zaprojektował architekt Józef Napoleon Czerwiński.
To mieszkanie o powierzchni 82 m2 wyróżnia się estetycznymi detalami architektonicznymi – posiada wysokie sufity, drewniane okna, zaoblone ściany, oryginalną sztukaterię, dekoracyjne drzwi ze świetlikami i historyczną podłogę.
Fot. yego studio
64-metrowe mieszkanie dla rodziny, projekt: Architektura MIJO
Zamiast apartamentowca, wybrali mieszkanie w starej praskiej kamienicy. Właścicieli tego wnętrza zachwyciła modernistyczna architektura kamienicy z lat 30. ubiegłego wieku i pobliska przyroda. Mieszkanie wymagało jednak sporych zmian, by mogło zamienić się w wygodne lokum dla czteroosobowej rodziny.
Prace nad wnętrze rozpoczęły się od zmiany układu pomieszczeń. Wcześniej były tam dwa pokoje, osobna kuchnia i obszerny hol o powierzchni 11 m.kw. Dawna kuchnia stała się przytulną sypialnią, hol - łazienką, a w jednym z pokoi zaaranżowano salon z kuchnią. Na 64 m.kw. udało się też wygospodarować miejsce na garderobę i pomieszczenie gospodarcze.
Fot. Grzegorz Rejniak - PARALAX
W królestwie dizajnu, projekt: Monika Michałowska
Mieszkanie zlokalizowane jest w kamienicy z 1936 roku, na jednej ze starych warszawskich dzielnic. W budynku na przestrzeni lat wielokrotnie łączono oraz rozdzielano znajdujące się w nim lokale. Podobny los spotkał apartament, za którego wnętrze odpowiada architektka Monika Michałowska.
W każdym pomieszczeniu tego wnętrza znajdziemy perełki dizajnu – współczesne, jak i klasyczne projekty sprzed wielu dekad. Przy stole w kuchni stanęły krzesła Mikado, zaprojektowane przez Waltera Leemana, nad blatem zawisła zaś lampa autorstwa Pani Jurek.
Fot. Martyna Rudnicka
Elegancka kawalerka na wynajem we Wrocławiu, projekt: rys.studio
Stonowane kolory, naturalne materiały i zaledwie 28 m2 powierzchni. Oszczędne w środkach wyrazu wnętrze projektu z pracowni rys.studio to przestrzeń zanurzona w naturalnych materiałach i funkcjonalnej prostocie.
Projektowanie wnętrz o tak małym metrażu to zawsze duże wyzwanie. Jak przyznają architekci, w tej realizacji najwięcej trudności sprawiło im wypracowanie układu, w którym pomimo ograniczeń, wciąż czuć przestrzeń.
Fot. Zasoby Studio