Sztuka

Wystawa „Anatomia Antyku. Ciało i ruch w rzeźbie” w Zamku Królewskim w Warszawie już wkrótce
W Zamku Królewskim w Warszawie już od 13 czerwca będzie można oglądać wystawę „Anatomia Antyku. Ciało i ruch w rzeźbie”. Wystawa zaprezentuje dziedzictwo rzeźb starożytnych, ich odlewów gipsowych oraz kolekcji antykizujących zgromadzonych w Polsce między XVIII a XIX wiekiem.

Nie przegap: Wystawa „Republika cyników – plac Defilad” w MSN-ie w Warszawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wystawę, w ramach której zamieniono monumentalną klatkę schodową muzeum w pulsujące centrum sztuki performatywnej. „Republika cyników – plac Defilad” to najnowszy projekt instytucji, realizowany we współpracy z wiedeńską Kolekcją Kontakt. Performanse, filmy i nagrania dźwiękowe tworzą immersyjną instalację, która rezonuje z przestrzenią gmachu przy placu Defilad. Kuratorem wystawy jest Pierre Bal-Blan — francuski eseista i jeden z najważniejszych europejskich badaczy sztuki performansu. Towarzyszy jej intensywny program wydarzeń na styku sztuki i kina. Ekspozycja jest czynna do 8 czerwca.

Synergia architektury i sztuki. Wystawa Bożeny Sacharczuk „Układy improwizowane” w NOSPR w Katowicach
W gmachu NOSPR w Katowicach, w mistrzowskim anturażu architektury Tomasza Koniora, zagościły „Układy improwizowane” Bożeny Sacharczuk, współczesnej artystki sztuk wizualnych, dla której formy ceramiczne stanowią główne medium artystycznej wypowiedzi. Wystawę można oglądać do 26 czerwca 2025 roku, z kolei już 11 maja, o godz. 15.00 można wziąć udział w oprowadzaniu autorskim.

Nie przegap: 5 nowych wystaw w krakowskim MOCAK-u
Wiosna 2025 roku to nie tylko słońce i kwitnący bez, ale również wyjątkowe wydarzenia dla miłośników sztuki współczesnej. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza na aż pięć nowych wystaw, które zadebiutowały 24 kwietnia.

5 na 5. Najciekawsze wystawy w Polsce według Solo Show
Tomasz Szymański, w Internecie znany pod nazwą Solo Show, robi wiele dobrego dla sztuki współczesnej. Symbolicznie wyprowadza ją z murów muzeów i galerii do ludzi, obala mit o jej zamkniętym, snobistycznym charakterze. Przekonuje, że obcować z nią może każdy, niezależnie od posiadanej na jej temat wiedzy. Zagląda do pracowni artystycznych, odwiedza wystawy, rozmawia z twórcami. Zachęca swoich widzów do krytyki oraz wyrabiania własnej opinii. Trudno wyobrazić sobie lepszego przewodnika po najciekawszych ekspozycjach, które można obecnie zobaczyć w Polsce.

Od gliny do dzieła. 11 polskich ceramików, których twórczość zasługuje na uwagę
Zabieramy Was do świata, gdzie przeszłość łączy się ze współczesnością, tradycja z nowatorstwem a rzemiosło ze sztuką. Tę krainę tworzą uzdolnieni ceramicy, których fach i wyobraźnia umożliwiają kreowanie zachwycających obiektów. Oto oni!

Prace Mojżesza Kislinga i innych artystów École de Paris do zobaczenia w DESA Unicum!
DESA Unicum ma dobrą wiadomość dla tych, którzy nie zdążyli dotrzeć na głośną wystawę twórczości Mojżesza Kislinga w Villa la Fleur w Konstancinie. Do 13 maja przy ul. Pięknej 1A w Warszawie można oglądać 21 prac artysty oraz 37 obrazów innych wybitnych twórców École de Paris, w tym Meli Muter. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

Płynne granice i nowe narracje. „East-East” w Muzeum Manggha redefiniuje pojęcie Wschodu
To nie kierunek na mapie, ale sposób myślenia, odczuwania i opowiadania o świecie – nowa wystawa w Krakowie zrywa ze stereotypami i zaprasza do refleksji.

Wokół cielesności. Wystawa rzeźb litewskiego duetu Pakui Hardware w Zachęcie
Już od 25 kwietnia w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki będzie można zobaczyć wystawę „Progi / Thresholds” litewskiego duetu artystycznego Pakui Hardware, tworzonego przez Neringę Černiauskaitė i Ugniusa Gelgudę. Artyści zaprezentują nowe rzeźby kinetyczne wykonane ze stali, szkła, silikonu i elastycznych tkanin.

21 premierowych dzieł, kilkanaście lokalizacji, 1 temat: Qualia. W maju startuje 21. Biennale Sztuki Mediów WRO
Wrocław po raz kolejny stanie się sceną dla najciekawszych zjawisk współczesnej sztuki mediów. Od 14 do 18 maja potrwa otwarcie 21. edycji Biennale Sztuki Mediów WRO, a wystawy będzie można oglądać aż do 15 czerwca. W kilkunastu lokalizacjach w mieście zaprezentowanych zostanie 21 premierowych prac twórców z Polski i ze świata. Tematem przewodnim tej edycji jest pojęcie qualia – zmysłowych doświadczeń, które pozwalają każdemu z nas odbierać świat w unikalny, osobisty sposób.

Uchwycone piękno przemijania. Wystawa „Ghost Orchids” Marcina Rusaka w Varedo
Szklarnia, usytuowana na terenie willi Bagatti Valsecchi w Varedo pod Mediolanem, zyskała nowe życie – a raczej widmo życia. Marcin Rusak powrócił na Milan Design Week po trzyletniej przerwie, prezentując swój nowy projekt „Ghost Orchids”, który – jak wiele jego wcześniejszych prac – czyni proces rozkładu częścią opowieści o pięknie, pamięci i przyszłości.

Dali, Abakanowicz, Szukalski… Nie przegap wystaw form pozamalarskich w DESA Unicum!
DESA Unicum zaprasza na dwie wyjątkowe wystawy form pozamalarskich: „Rzeźba i formy przestrzenne” oraz „Polska Szkoła Tkaniny”. Na ekspozycjach można zobaczyć ponad 120 prac wybitnych artystów, w tym Magdaleny Abakanowicz, Salvadora Dalego, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora, Marty Gąsienicy-Szostak oraz Moniki Drożyńskiej, laureatki Paszportu Polityki 2024.